Мали диносаурус није штене
Изложба „Нектар свет диносауруса”, која се одржава на београдском Ушћу, изазвала је велику пажњу најмлађих, али и полемику међу стручњацима. Палеонтолози и биолози тврде да је у организовању изложбе направљено много пропуста, а највише замерки изнето је на рачун информативних табли поред сваког експоната, чији је текст, како стручњаци тврде, потпуно неписмен.
– Велики број грађана нам се обраћа због стручног и едукативног нивоа ове изложбе. Није наведено ко је организатор ове поставке, па се сасвим неоправдано Природњачки музеј повезује са овим догађајем – каже Славко Спасић, директор Природњачког музеја.
Модели диносауруса на изложби су, како тврде стручњаци Природњачког музеја, заиста атрактивни и веома добро реконструисани. Али поред њих се појављују и праисторијски сисари, као што су мамут или сабљасти тигар, који никако не спадају у „свет диносауруса” пошто су живели милионима година касније.
– Једина обавештења за посетиоце на изложби су табле поред експоната. Текстови на њима нису прошли стручну рецензију, па ни лекторску, препуни су граматичких грешака и сасвим погрешних навода. Стручни термини су погрешно преведени на српски, што чини ове табле неразумљивим, збуњујућим, а посетиоцима су дате нетачне информације – објашњава Спасић.
Он додаје да је манифестација која је замишљена као мултидисциплинарна и која је требало да посетиоце упозна са основним одликама и начином живота давно изумрлих животиња претворена у скуп добро или лоше направљених фигура о којима посетиоци, осим визуелног, не могу добити готово никакво друго, или добијају сасвим погрешно сазнање.
– Приказани су праисторијски људи у лову на животињу која је изумрла давно пре појаве човека. Наводи се: „Смилодон је род изумрлих мачака које имају сабљасте очи. Често, род се назива тигар сабљастих очију”,или „диносаурус и његово штене”... Просечан посетилац ће вероватно погодити да је у питању тигар са сабљастим зубима и младунче диносауруса, али реченица:
„Новији налази лобања Deinonichus и тесној вези родова, са добрим очувањем тродимензионалне показују, међутим да је непце било заобљено, као што је Јован Остром сумњо, што је довело до реконструкције много у жихи дужих рила” потпуно је бесмислена – истиче Спасић.
Он додаје да је неопходно приликом организовања оваквих изложби укључити и стручњаке из одређених области.
– Добили смо сертификат организатора ове међународне изложбе, „Вондерворлд ентертејмент” компаније, да је изложба урађена по најновијим светским научним истраживањима и сертификат немачког Палеонтолошког центра и музеја из Хановера. Нисмо разговарали ни са ким од стручњака из Србије, баш због тога што су поставку и пратећи садржај изложбе одобриле ове институције – објашњава Невена Радуловић, пи-ар изложбе коју у Србији организује агенција „Севент” у сарадњи са главним организатором „Вондерворлд ентертејмент” компанијом.
Изложба диносауруса је пре доласка у Београд била постављена у Мађарској, а из Србије одлази у Италију. Наша саговорница каже да је пратећи текст који се налази на таблама поред експоната такође добијен из Немачке, од компаније „Вондерворлд ентертејмент”.
– Приликом превођења оригиналног текста са немачког језика дошло је до одређених правописних грешака, које смо приметили тек када су табле постављене. Због тога ћемо у најскоријем року заменити све табле на којима у текстовима има граматичких грешака – објашњава Невена Радуловић.
------------------------------------------------------------------
Спасић: Палеонтолошки музеј из Хановера не постоји
– Палеонтолошки музеј из Хановера под таквим именом не постоји. У околини тог немачког града се налази фирма која производи реплике диносауруса које су изложене и у Београду, а према потврди затраженој из Земаљског музеја у Хановеру, који има и своју палеонтолошку изложбу, тај музеј није учествовао у изради текстова нити има утицај на квалитет израђених модела диносауруса – каже Славко Спасић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


