Друштво
Здравствена књижица мора да важи у целој Србији
Да се више не би догађало да се преглед особе са температуром у Врњачкој Бањи наплаћује у државној установи, само зато што у њој не ради изабрани лекар пацијента, у Републичком заводу за здравствено осигурање су одлучили да прецизирају правилник који се односи на овај проблем.
– На следећој седници Управног одбора прецизираћемо право на коришћење здравствене заштите ван пребивалишта. Правилник који се односи на ову проблематику практично није мењан 30 година, али због различитих тумачења у последње две године и немилих ситуација, морамо да прецизирамо све детаље. Јер, дошли смо у апсурдну ситуацију да више права пацијент има кад се разболи у иностранству, него када је из Београда, а разболи се у унутрашњости, што је потпуно непримерено. Сви су они осигураници истог Фонда здравственог осигурања и здравствена књижица треба да важи на територији целе Србије – каже Светлана Вукајловић, директорка Републичког фонда здравствене заштите.
Систем је постављен тако да осигураник користи здравствену заштиту према месту односно региону у којем живи, јер је и мрежа здравствених установа направљена тако да сваки округ има свој дом здравља и болницу.
– Међутим, у ситуацији када се пацијент затекне на територији друге филијале и ради се о акутном погоршању здравља, значи није хитан случај али има погоршање болести, има право да се обрати најближем дому здравља, иако ту не ради његов изабрани лекар. Лекар у дому здравља је дужан да му укаже лекарску помоћ и, ако процени да су му потребне додатне лабораторијске анализе или снимања, доктор му мора дати упут за те анализе и то неће бити наплаћено из џепа пацијента. То, наравно, никако не значи да сада свако може из ћефа да потражи помоћ у боље опремљеном или новијем центру, али ако се болестан човек задеси са боловима или неким акутним погоршањем здравља ван места пребивалишта, он ће добити помоћ без плаћања у најближем дому здравља – каже наша саговорница
О. П.
Последњи коментари
@ srđan, sombor | 02.09.2010. 14:16 he, he, ali zato naše zdravstvene legitimacije izledajuuuuu! Ma svjetski. Nisu u stanju da objedine zdravstvo i izdaju smart kartice umjesto ovog čuda od legitimacije. Još nam samo Miloš Obrenović fali, pa smo 19. vijek
После овог Вукајловићкиног епохалног открића рупе на саксији, ни мало ме не чуди да живимо у времену у коме пацијенти напрасно узимају правду у своје руке! Можда ова појава временом ескалира са пацијената и на осталу популацију?
Za javašluk u zdravstvu, prozivam ministra Milosavljevića.






