Економија
„Набуко” враћа „Јужни ток” на почетак
Није неприхватљив предлог да дође до спајања „Јужног тока” и „Набука”, али би то у великој мери продужило рок за почетка градње руског пројекта, каже Душан Бајатовић
Предлог Паола Скаронија, извршног директора италијанске енергетске компаније „Ени” која заједно с „Гаспромом” ради на пројекту градње гасовода „Јужни ток”, да дође доспајање појединих деоница два европска гасовода – „Јужног тока” и „Набука”, није неприхватљив, али би у овом часу то значило да се преговори о градњи „Јужног тока” враћају на почетак, каже за „Политику”, Душан Бајатовић, генерални директор „Србијагаса”.
– Та идеја није нова, нити би ова два гасовода и да почну одмах да се граде била конкурентна један другом, јер је Европи потребан гас који би се повлачио из централне Азије. Разлика је једино што је градња „Јужног тока” готово сасвим извесна, што се за „Набуко” у овом часу не може рећи – каже Бајатовић.
Да би до спајања на местима њиховог укрштања дошло, уз оцену да би то било од користи за оба пројекта, то значи да би се потенцијална маршрута „Јужног тока”, морала да се коригују и праве нови планови, каже Бајатовић, додајући да је за такву одлуку пре свега потребна сагласност свих земаља преко којих „Јужни ток” треба да прође.
„Србијагас” не учествује у преговорима о повезивању два гасовода, истиче он и додаје да је извесно да Русија нема много времена да крене у градњу „Јужног тока”, а нове одлуке о повезивању с „Набуком” би тај рок пролонгирале.
Скарони, међутим, сматра да би се таквим спајањем смањила висина инвестиција и оперативних трошкова, уз истовремено повећање прихода од гасовода, указујући да сваки од два пројекта има своје предности и недостатке.
Раније се спекулисало да би Набуко једним краком могао да окрзне и Србију, што би „Србијагас” прихватио као добродошлицу. Међутим, чињеница је да „Набуко” никад није званично понуђен Србији чак ни да је „окрзне”, већ је Србија била та која је покушавала у више наврата да разговора о овој теми, али безуспешно.
Италијански „Ени” и руски „Гаспром” иначе на паритетним принципима реализују „Јужни ток” и планирају да овај плиновод изграде до 2013. године.
Гасовод ће бити постављен по дну Црног мора, а уколико спајања две тресе не било, он би ишао од Русије до Бугарске, где ће се гранати у два правца – преко Грчке и Јонског мора на југ Италије и преко Србије и Мађарске у складиште у Аустрији. Циљ оба крака је Европска унија.
„Набуком” управља конзорцијум европских компанија – аустријски ОМВ, бугарски „Булгаргас”, турски „Ботас”, немачки РWЕ, мађарски МОЛ и румунски „Трансгас”. Тај гасовод намењен је смањењу зависности Европе од руског гаса.
Перспективе за реализацију пројекта највише зависе од тога да ли ће Европска унија успети да постигне стратешки споразум о испорукама гаса са Туркменистаном на 30 година. Азербејџан нема довољно гаса за подмиривање капацитета гасовода, а сарадња са Ираном је мало вероватна због међународних санкција.
Планирано је да капацитет „Јужног тока” буде око 63, а „Набука” упола мање, око 31 милијарде, кубика гаса.
Аустријски компанија ОМВ одбацила је, међутим, јуче спекулације о наводним преговорима о повезивању европског гасовода „Набуко” и руског пројекта „Јужни ток”. Прогнозе су показале да ће коначна цена „Јужног тока” бити већа од првобитно очекиваних, а аналитичари, поред тога, нису сигурни да ли ће суфицит гаса на тржишту до 2015. године и слаб привредни раст омогућити постојање оба гасовода.
Европски комесар за енергетику Гинтер Етеринг, како преносе медији, каже да је Европској унији гас потребан те да има простора за пуно пројеката. „Набуко” ће обезбеђивати свега пет одсто потребних количина гаса. На краће стазе ти пројекти конкуришу један другом, али дугорочно има простора за много инвестиција на линији исток-запад, рекао је Етеринг.
Последњи коментари
Интересантан је ”тајминг” појаве овог чланка. Очевидно је присутсво лобија који подржава амерички (аустриски) прилаз Европског енергетског снабдевања. Развој односа основних играча на тржишту енергентима се заоштрава, што је ближе пуштање у рад ”источног” Руско-Кинеског нафтовода и гасовода, Амерички пулени са блиског истока, преко којих су контролисали потрошњу на далеком истоку испадају из игре. Италијани као и увек уценама желе да дођу до већег комада торте, али овог пута то се неће десити јер су Руси договорили с Туркменијом дугорочну сарадњу, а и Азарбејџанци ће радије играти на сигурну кару и Кинеско тржижште него на чисто политизоване комбинације Грузије, Турске и Америке (Аустрије). Без Азарбејџана и Туркменије нема Набука, а привући Иран у ову игру је апсолутно немогуће. Једини начин да се ова два гасовода сједине је да се дају Русима на управљање а од те идеје Американци моментално губе свест.
„Набуко” враћа „Јужни ток” на почетак ___ Da li naslov ovog teksta sročio neko iz Nabuka ili njihovih domaćih lobista? Pošto Nabuko još uvek nema obezbeđen gas za svoj gasovod, a što je dobro naveo BMStalker, ne postoje nikakve šanse za navedenim u naslovu teksta.
"Nabuko vraca Juzni Tok na pocetak"...Kakav naslov! Jedan prijedlog italijanskog funkcionera je podigao takvu spekulativnu prasinu? Za sada, Nabuko nema perspektive. To ne znaci da se ne moze ostvariti. Moze. Sa malim kapacitetom, i velikim troskovima. Konzorcijum kompanija za Nabuko nije obezbjedio financiranje za tu trasu, kao ni izvore gasa. A procjena, navodno jeftinija od Juznog Toka, je cista invencija bez podrske. Juzni Tok prelazi Crno More paralelno sa Plavim Tokom, koji je vec izgradio trasu 2/3 Juznog Toka. Kada Juzni Tok udje u teritorijalne vode Turske, tu dolazi do prave politicke igre. Bugarska ima vremena da razmislja, jer ce krak za Italiju ici preko Turske i Grcke, bez Bugarske. Zato se je bijes okomio na Grcku koja je taj plan "presutila", a po Turskoj sada grmlje i kamenje, a da ne govorimo o Berluskoniju! To ce biti jeftini krak, i vec se javlja Francuski Total kao partner.
Neka ide i Nabuko. Sto vise to bolje. Ali banke vise ne gledaju kroz prste.







