Хроника

Ново суђење Горану Давидовићу у одсуству

Процес је заказан за 23. јул у Новом Саду, а лидер Националног строја је и даље у Италији где чека одлуку да ли ће бити изручен Србији

Горан Давидовић

Нови Сад – Пред Кривичним већем Окружног суда у Новом Саду, којем ће председавати судија Зоран Дрецун, за 23. јул заказано је суђење Новосађанину Горану Давидовићу (31), неформалном вођи нерегистроване организације Национални строј и још осморици његових истомишљеника, због напада на учеснике антифашистичког скупа у октобру прошле године у Новом Саду.

Заједно са Давидовићем још две особе су оптужене за изазивање националне, расне и верске мржње и насилничко понашање, док ће, према оптужници Окружног јавног тужилаштва, шесторица одговарати за насилничко понашање.

Како „Политика” сазнаје у Окружном суду, они ће одговарати према члану 317, став 2. Кривичног закона. Ономе ко изазива или распирује националну, расну или верску мржњу или нетрпељивост међу народима или етничким заједницама у Србији, а то чини принудом, злостављањем, угрожавањем сигурности, излагањем порузи националних, етничких или верских симбола... запрећена је казна од једне до осам година затвора.

Међутим, Давидовићу ће се, како незванично сазнајемо, судити у одсуству, пошто се он већ дуже време налази у Италији, односно у Трсту где му живи супруга. То је установљено након што је недавно добио позив за издржавање једногодишње казне затвора због, такође, изазивања националне, расне и верске мржње и нетрпељивости коју је изрекао овдашњи Окружни суд. Њему је та казна изречена, јер је у новембру 2005. године са групом од двадесетак истомишљеника упао на антифашистичку трибину на Филозофском факултету у Новом Саду и изазвао инцидент и физички обрачун са организаторима.

Након што га је италијанска полиција недавно ухапсила, на основу потернице Интерпола, он је извесно време провео у тамошњем притвору, а касније пуштен да на слободи чека одлуку италијанских власти поводом захтева нашег правосуђа за његову екстрадицију која до сада још није донета.

С. Ж.
објављено: 16/07/2009

Последњи коментари

Петар Миловановић | 17/07/2009 13:53

Е вала, свашта ће ови окорели аутономаши сместити човеку који је прозрео њихове намере за одвајање од матице Србије и вербално уз ћушку-две разјурио њихов вампирски скуп антифашиста. Па где су ти фашисти да би они организовали антифашистичке скупове? Доста је бре тог оптуживања срба и Србије за све грехе овог света! Оптужница је типично тоталитаристичка, јер се терете за изазивање националне, расне и верске мржње и насилничко понашање. Могу да разумем ово насилничко понашање, али да су изазвали националну, верску, а поготову расну мржњу, то мој мозак не може да схвати!

Ђаволов адвокат  | 18/07/2009 00:44

Ово је огромна помоћ Давидовићу да добије политички азил у Италији.

consul Romanum  | 22/07/2009 04:12

Opet jedan dokaz da nemamo pravnu drzavu. Jedni podmecu bombe, zahtevaju povlacenje legitimne policije sa teritorije jednog dela drzave, sa njima u glaze rukavicama.Mnogo su poslusni nasi politikanti, sve kako neki gazda naredi.