Kultura
Da li je „Doktor D.” Radovan Karadžić
Nastojao sam da istražujem beg čoveka najpre od progonitelja, kasnije od samog sebe i pokušaj da se postane neko drugi, kaže Goran Marković
Da, i ja sam pomislila kada sam pročitala komad „Doktor D.” da je reč o Radovanu Karadžiću. Međutim nije, iako ima delova koji se tiču Karadžićeve sudbine. Markovićev junak zaista izgleda kao begunac, pa onda menja identitet. Ipak, ta činjenica iz života Radovana Karadžića jeste neverovatno dramska, i Goran Marković je to preuzeo, ali njegov scenski junak nije doktor, ni psihijatar, već vođa koji dolazi u Akademiju alternativne medicine i hoće da postane šaman. – Naš junak ne ide u Hag, on se jednostavno sakrije – kaže Ivana Dimić, dramaturg najnovijeg dramskog ostvarenja autora i reditelja Gorana Markovića „Doktor D.”, koju smo zamolili da razreši dilemu koja muči pozorišne znatiželjnike: da li je najnovija drama Gorana Markovića posvećena Radovanu Karadžiću ili...
Premijera predstave Gorana Markovića koji potpisuje i režiju je sutra uveče u 20 časova na sceni „Rade Marković” Beogradskog dramskog pozorišta. Ovo je ujedno, kako objašnjava Maša Mihailović, direktorka pozorišne kuće na Crvenom krstu, i njihova poslednja premijera u ovoj sezoni, zbog loše materijalne situacije. Scenograf je Nebojša Veselinović, kostimograf Ljiljana Petrović, kompozitor Zoran Simjanović.
– Situacija jeste intrigantna. Mnogi zaista pomisle: a, ha, možda je to drama o Radovanu Karadžiću, ali kada se gleda cela drama vidi se da nije reč o njemu. Marković inače u svojim delima mnogo koristi teme i situacije iz stvarnosti, valjda zato što je filmski reditelj. Reaguje na dnevne dramske događaje kojih imamo u izobilju, ali ovo je, ponavljam, fantastičan dramski obrt i nije ni čudo da ga je iskoristio za pisanje drame – naglašava Dimićeva.
Markovićev najnoviji junak Doktor D. na početku predstave se pojavljuje kao monah, a završava kao doktor alternativne medicine. Drama „Doktor D.” priča o progonjenom čoveku koji na kraju i sam poveruje u svoj novi identitet. Naslovni junak liči na još neke likove iz najnovije istorije, ali nije u pitanju nijedna konkretna ličnost. Tumači ga iskusni Dragan Petrović Pele, a u podeli su i: Pavle Pekić, Dragiša Milojković, Slobodan Ćustić, Srđan Dedić, Savo Radović, Milica Zarić i Slobodan – Boda Ninković.
– Moj junak nije ni Karadžić, ni Gotovina, niti bilo koji konkretan čovek, jer bi to bilo besmisleno: da pravim rekonstrukciju nečega što se može pročitati u novinama. Nastojao sam da istražujem beg čoveka najpre od progonitelja, kasnije od samog sebe i pokušaj da se postane neko drugi. Da intimno promeni identitet, što je naravno nemoguće, ali taj napor, što je možda paradoksalno, jeste izvor komičnih situacija. Ovo će biti, zapravo, vrlo zabavna komedija na tu temu. Na kraju priče, ipak, dolazimo do zaključka da je nemoguće promeniti sebe – objašnjava Marković.
I dok raspoloženi Dragan Petrović Pele u neobičnoj crnoj mantiji ulazi u popularni glumački klub BDP-a iščekujući jednu od mnogobrojnih scena u kojima se pojavljuje pred publikom, Sava Radović naglašava da njegov kostim još nije gotov. Situaciju opravdava materijalnim neprilikama. Ipak, to mu ne smeta da se na probi transformiše u lik Ubavkića, dekana Akademije alternativne medicine.
– Ja sam onaj koji predvodi tu instituciju u kojoj se stiče diploma doktora alternativne medicine. Doktor D. se pojavljuje na jednoj od naših seansi. Neko od prisutnih tako pronalazi prostor za svoje namere, a mi izuzetno harizmatičnog saradnika – kaže Radović.
Tu je i Slobodan – Boda Ninković, u liku Dragića, čoveka od koga je Doktor D. uz pomoć nekih ljudi pozajmio identitet, ali i Pavle Pekić koji tumači visokog oficira državne bezbednosti. Ostatak ekipe, saznajemo, sa kostimografom Ljiljanom Petrović isprobava svoje sveže skrojene kostime. Dok odlazimo iz BDP-a u ušima nam odzvanjaju reči koje izgovara Doktor D.:
– Ja ga pitam: „A šta dobijam zauzvrat?” On me gleda u oči i kaže: „Da večno budete traženi, ali nikada nađeni”.
Poslednji komentari
Znaci G17 iliti URS vise svojim clanovima i simpatizerima ne da pare! Markovica su namirli poslednjeg sa ovom politikantskom predstavom, pa dokle, bre, vise!!!









