Уторак, 09.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Кафом до гласача на Вождовцу

Кафом до гласача на Вождовцу
Пијаца на Бањици: ситним поклонима не могу се поткупити гласачи противничких странака (Фото Дарко Ћирков)

Житеље појединих делова Вождовца посетиле су ових дана љубазне комшије доносећи им на поклон паковање кафе. Старији житељи и деца који живе у Јајинцима могли су бесплатно да обаве преглед очију и да, уколико су им наочаре потребне, добију, такође бесплатно, одговарајући оквир. Тротоари и паркови који се годинама нису сређивали пуни су радника који ужурбано завршавају посао, а зграде су чистије него икада. Странке које учествују на локалним изборима на Вождовцу покушавају ових дана да на што оригиналнији начин „намаме” житеље овог дела Београда да изађу на биралишта 6. децембра.

Члан Председништва СНС-а Небојша Стефановић, каже да је његова странка одлучила да води кампању од врата до врата те да је нормално и по српским обичајима када некоме први пут дођете у кућу да му донесете и неки скроман поклон.

То, како каже, не може да се сматра покушајем куповине бирача.

– Сто грама кафе не кошта богзна колико. Као странка која је победила на изборима на Вождовцу немамо потребу да се бирачима додворавамо ни на који други начин осим оним што је најквалитетније, а то је наш програм и људи који представљају нашу листу – каже Стефановић.

То што су најстаријим и најмлађим житељима Јајинаца делили наочаре он објашњава као симболичан гест према становницима једног дела Вождовца који годинама имају проблема са остваривањем здравствене заштите, јер им дом здравља ради само пре подне. Пензионери и деца, истиче Стефановић, поклон су добили од лекара, чланова СНС-а.

На питање колико намеравају да потроше у овој кампањи, заменик председника СНС-а Александар Вучић каже да ће тај податак имати тек за две-три недеље.

– Право је питање од чијих пара Демократска странка води кампању. Привремени орган општине Вождовац плаћа кандидату ДС-а Бранку Арсенијевићу писма која шаље ученицима и родитељима. Направићемо упоредну анализу колико су СПС и ДС потрошили пара Београђана на своју кампању – каже Вучић.

Одговарајући на критике да се ради само у време предизборне кампање Бранко Арсенијевић, председник привременог већа општине Вождовац и кандидат ДС-а за председника општине, каже да је потпуно нормално да странка која је добила поверење бирача и која је у власти у граду управља ресурсима које је добила.

– То нема везе са кампањом, то је редован ритам радова. Ми немамо намеру да делимо било шта. Наша жеља је да од бирача чујемо шта им је важно за свакодневни живот. ДС који управља општином располаже одређеним ресурсима. Они се могу користити на начин на који странка мисли да је потребно или на начин за који грађани мисле да је најбољи. Ми смо акције у којима смо разговарали са грађанима о њиховим потребама водили и у ’мирнодопском’ периоду када није било кампања – наглашава Арсенијевић.

На питање да ли су слали писма грађанима, он одговара да јесу и да је све плаћено искључиво новцем странке.

Странка Г 17 плус пронашла је занимљив начин да анимира бираче да гласају за њих. У насељу Медаковић кандидати ове партије дужни су да сами окрече улаз у згради у којој станују и објасне да ће се као представници Г17 плус трудити да убудуће све зграде тако изгледају.

Потпредседник београдског одбора Г17 плус Симо Вуковић каже да ће потрошити само онолико новца колико добију из буџета и „ни динар више”.

„Ми идемо директно на врата, а сваки наш кандидат добио је задатак да у току кампање реши неки локални проблем и да се на тај начин представи грађанима, а не да им само обећава”, каже Вуковић.

На питање како коментарише оптужбе опозиције да кампању воде о трошку грађана, он тврди да Г17 плус не користи средства јавних предузећа те да сваки динар који употребе за кампању може да се провери.

„Грађани су згађени и странкама и кампањама што је опасно за једно демократско друштво. Наша идеја била је да повратимо поверење грађана и да имају неке користи од избора. За почетак смо рекли да нећемо да лепимо плакате, бар да људима не прљамо околину”, каже Вуковић.

У Српској радикалној странци тврде да они имају најскромнију кампању. Једино што они деле на својим штандовима, како каже Бојан Младеновић, кандидат СРС-а за председника општине Вождовац, јесу специјално издање „Велике Србије”, које је посвећено Вождовцу, оловке, нотеси, упаљачи, блокчићи. Он не зна колико ће их тачно коштати кампања, али као доказ колико штеде наводи и то што су једина странка која нема билборде.

Ситним поклонима не могу се поткупити симпатизери противничке странке, каже Зоран Лучић, извршни директор Цесида. Зато, каже, партије овакве акције по правилу организују у срединама где имају највећи број симпатизера, а циљ им је да оне који су за њих, а можда не желе да гласају, намаме на биралиште.

„Власт је много слатка и странке су на све спремне. Питање је само колико ће странке заиста имати користи од свега тога. Човека који је за ЛДП не можете поклоном поткупити да гласа за СРС или обрнуто”, објашњава Лучић и додаје да овакав вид кампање није специфичан само за Србију већ да је то метод који користе партије и у другим државама.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.