Политика
Отворена изложба о животу и раду Зорана Ђинђића
У витринама Историјског архива Србије налазе се многобројни предмети из личне заоставштине првог демократски изабраног премијера
Црвена кравата, мобилни телефон, ташна, новчаник и ручни сат, чије су казаљке заувек заустављене на 13 часова и 30 минута – само су део личних ствари које је 12. марта 2003. године носио Зоран Ђинђић и које су јуче, поводом шестогодишњице од његове смрти, представљене на изложби „Идејом и животом” у Историјском архиву Србије. Ови предмети чине део велике личне заоставштине првог демократски изабраног премијера које је његова супруга Ружица Ђинђић поклонила Архиву Србије, Историјском музеју Србије и Народној библиотеци Србије.
Отварајући изложбу „Идејом и животом” премијер Мирко Цветковић изјавио је да су сви модерни реформатори будућу визију Србије темељили на њеној европској будућности и оријентацији и да је Зоран Ђинђић трасирао тај пут Србије ка Европи, где је нашој земљи и место. Захваљујући породици премијера Ђинђића на „непроцењивом дару који оставља будућим поколењима и тиме испуњава завештање Зорана Ђинђића о Србији какву је желео да створимо и оставимо нашој деци”, он је подсетио на речи покојног премијера који је говорио да „Србија данас није стање него пројекат и визија, она је на путу ка себи, не онаквој каква је била него онаквој каква би могла да буде”.
Отварању изложбе присуствовали су чланови породице, председник Србије Борис Тадић, владини функционери, функционери ДС-а и других странака.
К. Ђорђевић
Последњи коментари
Као што и сами знате пуну деценију трају напоре да се цело балканско полуострво стави под контролу неких западних сила. Велики део тог посла је објављен успостављањем марионетских влада у неким земљама претварањем тих земаља у земље ограниченог суверенитета или лишене сваког суверенитета. Због нашег отпора таквој судбини за нашу земљу ми смо били изложени свим притисцима којима у савременом свету људи могу бити изложени. У нашој јавности је већ дуго присутна групација која заступа интересе влада које су носиоци притиска посебно на Србију. Заступајући те интересе из ове групације су нашој јавности послате поруке да ће са њима на чело Југославија бити изван сваке опасности од рата и насиља, да ће доћи до економнског просперитета, видно и брзо оствареног вишег стандарда итд.. Моја је дужност да јавно и на време упозорим да су та обећања лажна. Успостављањем власти коју подржава односно коју инсталира заједница земаља у НАТО алијанси Југославија би неизбежно постала земља чија би се територија брзо распарчала. У склопу те политике за распарчавање Косово би било преважено. Његов статус би се прогласио за легалан и дефинитиван. Мој мотив да изразим моје мишљење на овај начин није уопште личне природе. Ваљда би свакоме требало да буде јасно да они не нападју Србију због Милошевића него Милошевића због Србије.
Manje proslava, emocija i vise rada,rada,rada.
kopija, nocas se pojavio jedan komentar potpisan sa terramare. Procitao sam komentar, i posle par sekundi je nestao. O sadrzaju ne zelim nista da kazem, komentar je bio prilicno dugacak, samo prema tome ne moze biti od mene, i ovo je vec dugacko za moj ukus.Izgleda da citaocima pocinje da nedostaje masta.









