Meni

Кошарка

Крстић води у Љубљану

И поред слабе игре наши кошаркаши победили Летонију са 80:71 (28:15, 10:13, 20:25, 22:18) и пласирали се у другу фазу европског првенства. – Вечерас против Црне Горе (21 ч)

Најбољи када је најважније: Ненад Крстић (Фото Д. Жарковић)

Од нашег специјалног извештача

Јесенице – Повуци, потегни - Љубљана! Кошаркаши Србије су остварили први циљ. Победом над Летонијом 80:71 (28:15,10:13,20:25,22:18), пласирали су се у други круг европског првенства, а од данашњих резултата зависи да ли ће пренети капитал од два или четири бода. Наши момци су играли од сјаја у првој четвртини, до очаја све до финиша утакмице. Олако су прокоцкали 17 поена предности и дозволили упорним и жилавим Летонцима да средином последње четвртине дођу на кош заостатка. Ипак, капитен Ненад Крстић није дозволио изненађење. Два минута пре краја убацио је два пенала, а затим голманском парадом освојио лопту коју је Бјелица материјализовао за мирну завршницу (76:68), минут и по до краја.

По сличном сценарију одвијао се дуел истих противника и пре две године у Литванији. И тада је Крстић био „ноћна мора“ за Летонце, наш тим стекао велику предност и такође је прокоцкао. Разлика је само што смо тада раније преломили утакмицу. Ако наши репрезентативци буду схватили да је матрица за игру прва четвртина, онда се добром можемо надати у наставку такмичења. Све остало је личило на „циркус адрију“, неиспуњавање основних принципа игре, од дављења лопте, жеље за статистиком, чак и драстичне недисциплине.

Утакмицу је одлично отворио Богдановић „тројком“, а онда је почела Крстићева тортура центара противника. Свака лопта ишла је капитену у руке и лако је „један на један“ поентирао против Селаковса. Озбиљан приступ, чврста одбрана и грађење коша, одузели су противнику офанзивне опције, потпуно неутралисали шут за три поена. За четири минута Крстић је убацио девет поена, а убрзо му се на паркету придружио и Катић, а резултат је било вођство од 17 разлике (28:11), а исто толико поена су постигли наши центри. Летонцима смо дали само два шута за три поена и то без убачаја и изгледало је да ствари за Љубљану могу да се пакују.

Међутим изласком капитена и организатора игре Марковића, пао је и систем игре у оба правца. Мицић је предуго имао лопту у поседу, почело је солирање готово читаве петорке и Ивковић је реаговао минутом одмора. Вратио је на паркет Калинића, Крстића и Марковића, а освежење је био и Немања Крстић који је први контакт са лоптом оверио „тројком“, првим поенима на великом такмичењу. Ипак, упорном игром, Летонци су отворили позиције за шут и на одмор отишли са минус десет.

Да могу још слабије да одиграју, наши момци су показали у трећој деоници. Летонци су одаљили Крстића од рекета, а слаб проток лопте, неодлучност и нерезонски шутеви отворили су противнику игру у транзицији и шут за три поена. У серију је ушао Јаниченокс, вешто користећи испадање спољне линије у ротацији и наговестио преокрет (укупно 14 поена). Ипак, захваљујући капитену Крстићу и Богдановићу који је уз звук сирене са девет метара убацио „тројку“ о таблу, у последњих десет минута ушли смо са пет поена вишка.

Велика опасност за наш тим била је четврта лична грешка Бјелице, ког је бржи Јениченокс бацао на велике муке. Блумс је затим убацио „тројку“ (63:61) и на видику је била драма. Серију Летонаца зауставио је Катић, а можда и кључан детаљ у финишу била је ухваћена лопта у нападу Калинића (укупно 11 скокова) после промашаја Бјелице, коју је Крстић претворио у поене које су најавили крај драме.

У данашњи дуел са Црном Гором (21 ч), наши кошаркашки могу да уђу без притиска и искористе за унапређење игре. Оно што долази, не трпи грешке...

Дворана: Подмежакла. Гледалаца: 3.200. Судије: Коромилас (Грчка), Могулкоч (Грчка) и Травицки (Пољска).

СРБИЈА: Недовић 9 (једна „тројка“), Немања Крстић 4, Мицић, Богдановић 9 (3), Бјелица 11, Марковић 9 (1), Калинић 2, Гагић, Ненад Крстић 25, Анђушић, Катић 11. Није играо Штимац.

ЛЕТОНИЈА: Меиерс 10, Мејерис 5 (1), Фреиманис, Блумс 12 (3), Ј. Берзинс, Бертанс 14 (1), Куксис 1, Шкеле 2, Јаниченокс 18 (3), Стрелниекс, К. Берзинс 9, Селаковс.

---------------------------------------------------------------------

Крстић: За Наташу и Милицу

Немања Крстић је на паркет ушао у другој четвртини и одмах убацио веома важну тројку. Задатке је испунио према очекивању и био веома задовољан.

Ипак, иако је после првих поена на великом турниру емоције тешко контролисати, млади ас је одмах на почетку свог излагања желео да истакне да победу посвећује нашим несрећно настрадалим играчицама у Мађарској Наташи Ковачевић и Милици Ивановић затим додао:
- Оне су у веома тешкој ситуацији и ми смо на неки начин хтели да им пошаљемо поруку да буду јаке и издрже ову несрећу.

Крстић се потом захвалио навијачима на сјајној подршци:
- Много нам значи што су уз нас у толиком броју. Сада смо се дигли после пораза од Македоније. Сада је све како желимо.

Душан Ивковић је у најави за меч између осталог истакао Николу Калинића као некога од кога се очекује да почне да пружа партије из припремног периода. Против Летоније је то учинио.
- Искористио сам моменат, кренуло ме је овога пута. Селектор ми је дао неке важне савете и примедбе. Искористио сам то на прави начин и одиграо добар меч.

После честитки за победу и пролаз у наредну рунду, Калинић је рекао:
- Иза нас је сјајна утакмица у одличној атмосфери. После пада у игри и када је ривал припретио, показали смо карактер и када је било најбитније играли смо као тим. Ова победа има велику тежину, честитам свима у екипи због тога – рекао је Калинић и такође додао да је победа посвећена Милици и Наташи и да је екипа играла за њих.

Немања Недовић, бек Србије, очекивао је да ће Летонци пружити веома јак отпор.
- Играју са пуно шутева за три поена. Намучили су свакога до сада, па и нас. Ова победа има вишеструк значај, између осталог и да се издигнемо после пораза од Македоније који је био доста болан. Показали смо карактер и заслужено славили. А. Тодоровић

Мирко Стојаковић
објављено: 08.09.2013.

Последњи коментари

evropsko prvenstvo | 09/09/2013 00:27

srbija protiv crne gore,slovenija-hrvatska,crna gora-makedonija....postali smo evropa-nema sta!

napred naši | 09/09/2013 13:00

U sportu se sve vidi. Svi su se bojali SFRJ i poštovali je a sada banana države muku muče sa svima i niko ih se ne boji i niko ih ne poštuje. Tako je u sportu tako je i u svim sferama života. Napred naši do pobede!

Punto Panda | 09/09/2013 18:16

Ako izuzmemo kapitena i Katica koji su vec tridesetogodisnjaci ovi nasi momci: Micić (19 godina), Marković (25), Nedović (22), Bogdanović (21), Anđušić (22), Bjelica (25), Kalinić (22) i Nemanja Krstić (20) su garant da cemo i u buducnosti imati ovakve lepe trenutke.
Ne smemo zaboraviti da nam nedostaju zbog povreda Velickovic, Teodosic i Lucic. Bas zbog toga je uspeh, preci u drugu rundu sa ovako mladom ekipom, tim veci!!
Srecno momci, ma sta bilo u drugom krugu.

За Ваш уређај постоји Андроид апликација, желите ли да је инсталирате?