Ничији Аца, кафански брокер
Ваљево – Од кафанског брокера који скоро два месеца евидентира грађане заинтересоване за продају пакета бесплатних акција јавних предузећа Србије неће имати користи само кафеџије, већ и одређене фирме које се баве овим послом. А човек који се више не представља само са Аца, већ пуним именом Александар Јелић, запослен на железници као прегледач кола, заинтересованим грађанима и даље даје чврста уверавања да ће од продатог пакета моћи да рачунају на 1.000, односно 900 евра, и то у року од 40 дана.
Од овог незваничног посредника чули смо да је све што ради легално и да нема основе за кривично дело, односно превару зато што за преузимање фотокопиране документације не узима ни динар накнаде. Казао је да су његове „газде” у Београду и дао бројеве телефона неименоване брокерске куће. Међутим, када смо јуче позвали један од добијених бројева јавио нам се мушки глас из Агенције за финансијско посредовање са седиштем у Дурмиторској улици у Београду. Незванично смо чули да Александар Јелић није њихов радник нити званични заступник. Наведени Ваљевац, са којим су својевремено имали неке усмене договоре за прикупљање пријава на терену, није урадио ништа лоше, речено нам је, уз опаску да је у неколико градова по Србији од Смедерева, Пожаревца, Суботице, Сомбора, Крагујевца било појединаца који су злоупотребљавали име агенције „Консалтинг” унапред узимајући од лаковерних грађана новац, после чега су нестајали у непознатом правцу. Додао је да су такве случајеве пријављивали полицији и добијали одговоре у стилу „да је тешко време и да се људи сналазе на свакакве начине”.
Неименовани саговорник је у више наврата нагласио да њихова Агенција за финансијско посредовање откупљује само акције НИС-а које је држава поделила грађанима за Бадње вече прошле године и чија вредност износи 10.000 динара. Потребно је само доћи код њих у седиште агенције, одакле ће их одвести у „Делта брокер”, где ће отворити рачун и завршити осталу процедуру, што им агенција неће наплаћивати. Дакле, по њима, сви путеви воде у Београд, а не у градску кафану „Централ” у Ваљеву.
Иначе, у случају да агенција направи споразум о откупу пакета бесплатних акција неприватизованих предузећа од 1.000 евра, онда, би она, како рече, починила недозвољену радњу, односно кривично дело. Међутим, како се „шушка” да би држава могла већ у априлу да пусти пакет од 1.000 евра онда, вероватно, не би било згорега имати унапред одређен број потенцијалних клијената.
Колико смо из краћег и незваничног разговора могли да проценимо, кафански посредник Александар Јелић, који је у протекла два месеца евидентирао близу 3.000 грађана заинтересованих за продају пакета акција, није ничији. По усменом договору, он ипак припрема „терен” за наведену агенцију, а при том од грађана унапред не узима новац нити оригинал било којег документа. Иначе, после писања о „Ваљевском кафанском брокеру” и његових изјава по медијима, смањен је број заинтересованих власника акција.
Будо Нововић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


