Свет

Чарапићева тражи саслушање Ђукановића и Медојевића

Ранка Чарапић

Од нашег сталног дописника
Подгорица, 20.  јануара  –  Врховни суд Црне Горе одлучиће да ли ће удовољити захтеву Врховног државног тужиоца Ранке Чарапић да Виши суду у Подгорици саслуша премијера Мила Ђукановића и контроверзног бизнисмена Станка Суботића Цанета, премијеровог кума Ратка Кнежевића, као и председник Покрета за промене Небојшу Медојевића, у оквиру истраге о четири убиства у Црној Гори.

Из Врховног државног тужилаштва је црногорским медијима саопштено да је тужитељка тражила „спровођење предистражних радњи поводом тврдњи Ратка Кнежевића о нерасветљеним убиствима” и да је Чарапићева „у захтеву понудила могућност и да, уместо истражног судије, саслушање предложених лица обави тужилац”.

Она је захтев проследила Вишем суду на основу изјава црногорског бизнисмена Ратка Кнежевића о наводној умешаности Ђукановића и Суботића у убиства Горана Жугића, Владимира Бокана, Баје Секулића и Дарка Белог Распоповића.

Овдашњим медијима Кнежевић је изјавио да поздравља захтев тужилаштва, „уколико је донет са искреном намером да институције црногорског правосуђа расветле мрачну прошлост Ђукановићевог режима, послове дуванског картела којима је он управљао и трагичне последице”.
Врховна државна тужитељка Ранка Чарапић још се није огласило поводом одлуке Вишег суда који је одбио предлог њеног тужилаштва да спроведе истражне радње поводом Кнежевићевих оптужби о наводној умешаности премијера Мила Ђукановића у шверц дувана.

Председник Вишег суда Мушика Дујовић је потврдио да је захтев тужилаштва одбијен јер „не постоји могућност за непосредно саслушање главног сведока”, као и да такву могућност има тужилаштво на основу меморандума са колегама из Хрватске.

Функционер Демократске партије социјалиста Црне Горе Миодраг Вуковић за „Политику” је рекао да цела прича у Црној Гори око оптужби и судских истрага личи помало на „лоше изрежирану позоришну представу”.

„Наша партија и њен потпредседник Светозар Маровић су казали да нема имунитета за оне који су огрезли у криминалу и свако нека одговара за своје евентуалне преступе. Сада је ваљда јасно да је у Црној Гори лако довести пред лице правде носиоце власти, али је пред суд просто немогуће извести оне који причају ноторне неистине о појединим људима и блате Црне Гору на разним адресама”, казао нам је Вуковић.

Подсетимо, Кнежевић је у изјавама црногорским медијима у више наврата у протекла два месеца оптужио црногорског премијера Мила Ђукановића, српског бизнисмена Станка Суботића и бившег шефа СДБ-а Србије Јовицу Станишића да су „предводили криминалну организацију која се бавила шверцом дувана и организовала убиства”.

Новица Ђурић
објављено: 21/01/2010