Уторак, 09.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Неслога око Сирије

Неслога око Сирије
Дезертери из сиријске војске који су се прикључили „Ослободилачкој војсци Сирије” Фото Ројтерс

Док сукоби широм Сирије сваким даном постају све жешћи (само у понедељак је убијено 100 људи), велике светске силе покушавају да се договоре како би се коначно зауставио хаос у овој земљи. Пред Саветом безбедности Уједињених нација јуче се нашла резолуција којом се осуђује насиље у Сирији и захтева одлазак са власти председника Башара ел Асада. Ставови чланица овог тела и даље су дијаметрално супротстављени по том питању, будући да су САД, Велика Британија и Француска најавили подршку резолуцији, док су Русија и Кина против.

Москва има велике замерке на текст резолуције будући да се нигде не искључује могућност војне интервенције, а Министарство спољних послова (МСП) је уочи дебате у СБ УН саопштило да је неће подржати.

Руско министарство је позвало представнике сиријске власти и опозиције на неформалне разговоре у Москву не постављајући услове, а имајући у виду наставак тешке ситуације у Сирији и тежњу за мирним решењем ситуације и уз поштовање суверенитета те земље.

„Сиријске власти су већ позитивно одговориле на наш позив, а очекујемо да ће се у наредним данима са тим сагласити и опозиција стављајући интересе сиријског народа испред свега осталог”, навело је руско МСП.

Представник сиријске опозиције је, међутим, саопштио да није добијен званичан позив Русије за преговоре са представницима власти сиријског председника. Након овог предлога, огласила се и Бела кућа која је саопштила да подржава политичко решење које ће зауставити насиље.

Замољен да прокоментарише руску иницијативу секретар за медије Беле куће Џејмс Карни је рекао да Вашингтон не зна детаље о том сусрету, али да „уопштено подржавају напоре за достизање политичког решења које ће окончати насиље у Сирији”.

„Арапско пролеће” и талас револуција на Блиском истоку су и у фокусу интересовања ангажованих интелектуалаца. Тако је пажњу јавности привукла нова књига британског новинара и публицисте Џона Бредлија „Након арапског пролећа: Како су исламисти киднаповали побуну на Блиском истоку” у којој износи тезе о позадини револуције и прогнозира њен даљи ток. Он је на Си-Ен-Ену недавно добио признање да је својеврсни пророк „арапског пролећа” будући да је још 2008. године објавио књигу „Унутар Египта: Земља фараона на рубу револуције” којом је предвидео пад режима Хоснија Мубарака.

Поводом стања у Сирији Бредли тврди да су земље чланице НАТО-а одлучиле да под сваку цену оборе Асадов режим, а да им је следећа мета Иран.

„Сиријска опозиција је изложена великом притиску спољних сила које желе да њихови преговори са Асадом пропадну и пре него што су почеле. НАТО је одлучан да баци Асадов режим на колена као увертиру за обрачун са Ираном”, изјавио је Бредли за Раша тудеј.

Он сматра да кључна улога у расплету ситуације припада Русији.

„Руси знају да ће ако подрже резолуцију у УН која привидно штити цивиле, отворити простор који ће касније искористити НАТО као изговор за наметање зоне забрањеног лета. Москва мора да стави вето на резолуцију коју гурају савезници НАТО-а Саудијска Арабија и Катар јер је она само изговор за инвазију”, каже Бредли. „То би довело до грађанског рата који би био тако крвав, свиреп и убилачки да би у поређењу са таквим сценаријом оно што се догодило у Либији изгледало као гимназијско матурско вече”.

Д. Вукотић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.