Свет
Руски уранијум покренуо прву иранску нуклеарку
Нуклеарна електрана у Бушехру производиће струју за месец дана
Бушехр, Иран – Ирански и руски инжењери почели су јуче точење уранијумског горива у првој иранској нуклеарној централи у Бушехру, јавља АП.
Очекује се да ће претакање трајати седам дана током којих ће 80 тона уранијумског горива бити унето у постројење где се налази реактор.
То је први корак ка покретању постројења, али биће потребно најмање месец дана пре него што реактор капацитета 1.000 мегавати почне да производи струју.
Иранске власти демантују да им је намера да гориво искористе за војне сврхе, наводећи да само желе да произведу струју. Покретању реактора у Бушехру, граду на југу Ирана, раније су се оштро противиле САД али су у међувремену ублажиле став.
У Москви, која пружа оперативну подршку Техерану у оспособљавању ректора, наводе да је пројекат врло важан јер ће обебедити да се нуклеарно гориво не користи у војне сврхе.
Руске власти наводе да ће пројекат убедити иранске власти да сарађују са међународном заједницом, што би осигурало да Техеран не крене путем коришћења нуклеарног горива у војне сврхе.
Гориво које ће бити употребљено у Бушехру садржи одређен проценат плутонијума, који може да се искористи за прављење нуклеарног оружја.
Техеран је, међутим, саопштио да ће званичници Међународне агенције за атомску енергију моћи да се увере да ништа од горива у Бушехру није употребљено у друге сврхе осим за реактор.
Последњи коментари
Прво, Русија је преузела тај објекат давних година, када се Запад повукао, и нормално да га је и завршила. Економска сфера. Друго, Набуко не би био никакав крај Русије. И ако не успе, успеће нешто друго, а то је што УСА и Русија одавно схватају да морају или под руку, због енергената толико потребних Америци, или је рат неизбежан. Мало ко жели рат и један од првих задатака Хусеина Обаме је да успостави боље везе са Русијом и тако, кад већ не може другачије, обезбеди сарадњу Русије и УСА за експлоатацију руских енергената, и та се политика све више остварује. Набуко је успутни притисак на Русију, па ако прође добро прошо. Треће, Русија не дозвољава више Западне интервенције у својој околини и са овим актом, који аутоматски ставља део Ирана под свој кишобран, анти-Ирански бубњеви престају да лупају. Нема ништа од напада на Иран. Ако нисте приметили, Русија се вратила на Светску сцену. Полако. помало, али јасно и гласно. Нормално да ће притисака увек бити, али у оба правца.То је политика
Uranijumsko gorivo se toči? Zar ono nije u šipkama?
Zivela sloboda!
Samo napred. Ako sta smeta Persijancima oni ce sami promeniti. Borci za ljudska prava i demokrate i sl, pa to je nacija koja traje hiljadama godina, nemojte je vi uciti istorije, prava i pravde...






