Вести култура и забава
Десет угледних награда за „Лагунине” писце
„Лагуна” је неоспорно ове године постала најуспешнији и најтиражнији домаћи издавач, али њен највећи успех између два београдска сајма књига је прегршт награда (9) које су освојиле њене књиге домаћих писаца, међу којима је 26 „новодошлих у Лагунино јато”.
Није било угледне домаће награде, укључујући НИН-ову, да се у најужем избору није нашао неки од Лагуниних писаца, али пошто се броје само освојена признања, два су међународна а и остала су изузетно „звучна”.
Регионална награда „Меша Селимовић” за књиге са подручја еx Југославије писане на језику који не захтева превод и додељује се 10 година у Мешиној родној Тузли, отишла је, све заједно са 5.000 конвертибилних марака, Мирјани Ђурђеивић за „Кају, Београд и доброг Американца”.
Душан Величковић се овенчао Међународном наградом за слободу и журнализам у Напуљу за књигу „Србија харцоре”.
Никола Маловић је за „Лутајућег Бокеља” добио два важна признања - стипендију за књигу у рукопису из Фонда „Борислав Пекић” и награду „Лаза Костић” за најбољу књигу између два сајма књига. Двема наградама је окићен роман Дејана Стојиљковића „Константиново раскршће” - „Светосавски печат” и „Милош Црњански” (која се додељује једном у две године).
Награда „Женско перо” за најбољу књигу и једна од осам књига у најужем избору за НИН-ову награду 2009. био је дебитантски роман Мирјане Урошевић „Парк Кармен Маћадо”.
Ђорђу Милосављевићу је, такође, дебитантско роман „Ђаво и мала госпођица” донео награду „Исидора Секулић”, док је Љубивоју Ршумовићу додељена награда „Бранко Ћопић” за књигу „Сунчање на месечини”.
Слободан Тишма је за „Кватро стађиони” освојио награду „Биљана Јовановић” коју додељује Српско књижевно друштво.
Звонко Карановић није освојио директно награду али се у три наврата нашао међу номинованим за НИН-ову награду и награде „Меша Селимовић”, ону „ Вечерњјих новости” и тузланску са романом „ Три слике победе.
Поред већ поменутих домаћих писаца, „Лагуна” је између два сајма објавила још и књиге: Вулетаа Журића (Народњакова смрт), Сретена Угричића (Незнаном јунаку), Корнелија Ковача (Фуснота), Жарка Радаковића (Страх од емиграције), Јована Ћирилова (Сви моји савременици 1,2), Синише Живковића (Било једном на Дорћолу), Ратка Адамовића (Иза Бога), шест књига Слободана Селенића....
Екипи жена писаца које попуњавају празнину на тржишту домаћим „чик лит” љубићима придошлица Весна Дедић Милојевић са „Заувек у срцу” направила је прави бум, јер је за само неколико месеци штампано 10 издања!
Започет је пројекат „Изабрани прича” Иве Андрића, у оквиру кога ће се појавити шест тематски оформљених збирки које ће као уредник потписати Дејан Михаиловић, а раде се у сарадњи са Задужбином Иве Андрића.
















