Дигитални свет

ТРЕНДОВИ

Njuz.net: Ово нам није требало

Аутори вести у огледалу у 2012. улазе с књигом најбољих вести и наградом Удружења новинара Србије

Део екипе Njuz.net са наградом УНС (фото Танјуг)

И поред неверице аутора саркастичног сајта njuz.net да би неко могао озбиљно да их схвати, у првој години њиховог постојања десило се и то: медији су пренели њихову измишљену вест о пијаном Србину који је убио ајкулу сејача страха по Шарм ел Шеику, а Весна да Винча је демантовала информацију да је одбранила докторску тезу „Мир у свету”.

Сасвим другачије, а опет озбиљно, схватило их је Удружење новинара Србије које им је крајем године доделило награду за уређивање „Димитрије Давидовић”.

Тако је сајт са „вестима у огледалу”, за који су некада углавном знали само корисници Фејсбука, постао познат и међу традиционалнијим конзументима информација. Њихове су и даље критичне, саркастичне и смешне попут оне да је цео свет признао да постоји завера против Срба.

– Текст о ајкули, који је најчитанији, избацио нас је на површину, али и створио утисак да смо хумористички сајт – каже оснивач и главни уредник Дејан Николић.

– У ствари, ми смо пре свега критички сајт. Неки то не знају па на поједине саркастичне текстове оставе коментар: „Уопште није смешно”. И не треба да буде.

Николић предводи седмочлану сталну екипу њузоваца. Немају редакцију, састају се по кафићима или договарају на друштвеним мрежама о томе кога би следећег могли да поткаче.

– Ми критикујемо све – истиче Николић надајући се да је за нешто више од годину дана постојања сајта убедио посетиоце да нису ни на чијој страни и да никога не штеде.

Да их је хумор окарактерисао а да они то нису баш хтели, потврђује и уредник сајта Марко Дражић, који каже да оштра критика све више уступа место пред допадљивим, „филгуд” текстовима.

– У сваком случају, текстови морају да буду писмени, духовити и да имитирају новинарски стил – објашњава Дражић, који је пре оснивања сајта радио као новинар. Зато је његова реч последња када се одлучује о избору тема, стилу писања и дужини текста.

Најмлађи члан његовог тима је Горан Мирковић, који верује да и даље велики број људи за њих чује пре свега путем друштвених мрежа.

– Ми аутори текстова углавном вести стављамо на Фејсбук, одакле их други деле са својим пријатељима па се тако шири круг наших читалаца – каже Мирковић.

Посета им је 20.000 дневно. Сваког дана постављају две или три нове вести. Банер са обавештењем оглашавачима да неће примати маркетиншке поруке и тако угрозити своју независност ипак би требало да склоне пошто су почетком децембра објавили прве рекламе.

– Годину дана смо живели без иједне рекламе јер смо хтели да изградимо углед као независни и да тек онда кренемо са маркетингом, надајући се да нам посетиоци неће замерити – објашњава Дејан Николић.

Долазак оглашавача обрадовао је све ауторе вести пошто би то за њих значило да коначно могу да оставе друге послове.

– Предајем норвешки, али желим да то све мање радим и да се потпуно посветим сајту – каже Виктор Марковић, који је између осталог смислио и вести да је државна фирма грешком запослила стручњака или да је снимљен филм без Николе Која.

Њихови најбољи и најчитанији текстови скупљени су и у књизи „Ово нам можда није требало” коју су објавили крајем године. Поред Марка Дражића, уредник овог издања је још један оснивач сајта и професионални новинар Ненад Милосављевић. Међу свим вестима са сајта, попут оне да се Борис Тадић извинио Французима за бол коју им је нанела репрезентација Србије у Дејвис купу, да је још један возач преживео путовање Ибарском магистралом и да је пронађен таксиста који нешто не зна, Милосављевић и Дражић су изабрали 170. Осим што су казали шта мисле о српској свакодневици, њузовци су међу истим корицама објаснили и како виде националну историју, и то путем „насловних страна новина” од доба Немањића до смрти Тита. Екипа сајта не крије понос због књиге, а узбуђење око њеног изласка објашњава у свом маниру: Ипак је сан свакога ко ради на вебу да се појави у штампи.
............. 

Главни уредник сајта njuz.net Дејан Николић каже да су написали сценарио и да раде на пилот емисији која би била пародија информативног програма, а иако се још нису договорили са продуцентима, идеја је да програм крене на пролеће

Најчитаније вести на сајту njuz.net у 2011.

1. Новак Ђоковић открио тајну свог успеха, фанови пренеражени
2. Наташа Дача...
3. Забрањује се конзумација секса после 22 часа
4. Тинејџерка сазнала ко јој гледа профил
5. Тадић: Србија никада неће признати новог дечка Наташе Беквалац

Јелена Стевановић
објављено: 02.01.2011.

Последњи коментари

Pera Stakic | 02/01/2012 13:57

Dosada nisam cuo za vas jer ne koristim fejsbuk.
Ovo malo sto ste dali u ovoj reportazi je odlicno. Samo nastavite tako ako ikako mozete
Srecna vam Nova Godina 2012.

Ако ти нешто није јасно | 03/01/2012 16:47

увек је лова у питању