ЗОИ Ванкувер 2010.

Глобално отопљавање олимпијска брига за будућност

Председник МОК Жак Рог Најавио да ће се „беле олимпијаде” додељивати на основу „снежне статистике”. – ВАДА посебно надзире Русе

Ванкувер, пар вечери пред отварање (Фото АФП)

Проблемом несташице снега, уочи почетка, 21. зимских олимпијских игара у Ванкуверу, позабавио се и Међународни олимпијски комитет, али се није зауставио само на овој „белој олимпијади”, коју ће у петак 12. фебруара отворити генерални гувернер Канаде Мишел Жан.

На конференцији за новинаре председник МОК Жак Рог је рекао да је Међународни олимпијски комитет јуче оценио да је несташица снега на борилиштима планине Сајпрес, испод које се сместио Ванкувер, најургентнији проблем не само организатора већ и целе олимпијске породице.

Температура од 10 степени изнад нуле, која је далеко изнад уобичајеног просека, довела је до „драстичног топљења снега”, али председник МОК је изјавио да очекује да ће уз помоћ снежних топова и снега који се довози издалека до борилишта, такмичења у скијању слободним стилом и сноуборду ипак одржати према плану.

Жак Рог је најавио да ће се МОК убудуће више бавити снегом када буде одређивао домаћина зимских игара:

„Глобално отопљавање нас, наравно, брине, али брине и цео свет. Оно би могло да на дужи рок утиче на Зимске игре и зато смо од Комитета за еваулацију затражили статистичке податке. Разумљиво је да желимо да знамо услове за снег у сваком појединачном зимском центру и да, када поверавамо неком граду организацију Игара, морамо да узимамо у обзир и климатске услове и географске податке, да би колико је год могуће избегли несташицу снега. Наравно ти подаци, не могу да буду апсолутна гаранција за будућност”...

Мањак снега и вишак сунчаних дана, ипак, није једини проблем са којим се МОК мора да бави ових дана. Челници светског олимпијског покрета разговарали су ан седници у ванкуверу и о серији допинг случајева у којима су главни актери руски бијатлонци и тркачи на скијама.

Забринутост на лицу: председник МОК Жак Рог (Фото АФП)
Председник МОК је рекао да је о том проблему недавно разговарао са руским премијером Дмитријем Медведевим и руским спортским функционерима.

„Већ смо упозорили руске власти и очекујемо њихову сарадњу. Важно је да руске власти одговоре јаком антидопинг акцијом”.

Председник МОК је додао да ће Светска антидопинг агенција (ВАДА) пажљиво пратити наступ Руса у Ванкуверу (укупно обавиће се 2.000 контрола урина и крви – 800 више него у торину пре четири године), пошто је последњих година било доста позитивних на забрањена средства.

Бијатлонка Олга Пилева је остала без сребра у Торину 2006. због допинга (казну је издржала и у Ванкувер дошла као Олга Медведцева), затим су Албина Ахатова, власница пет олимпијских медаља у бијатлону, бивша светска шампионка Јекатерина Јуријева кажњени двогодишњом забраном такмичења због коришћена еритропојетина (ЕПО). Исти препарат користили су и исту казну добили такмичари у крос контрију Јулија Чепалова, Јевгениј Гементијев, Нина Рисина и Наталија Матвејева. Прошлог месеца због позитивног налаза из руског тима за Ванкувер испала је Алена Сидко, бронзана у спринту из Торина.

Ж. Б.

----------------------------------------------------

Због допинга искључење са наредних Игара

Председник МОК изјавио је јуче у Ванкуверу да је МОК пооштрио казне за коришћење допинга, али не продужавањем забране такмичења, већ искључењем са Олимпијских игара.

Сваки спортиста који због кршења антидопиг правила буде кажњен казном дужом од шест месеци забране такмичења неће моћи да учествује на наредним Играма. То, наравно, важи и за летње и за зимске олимпијске игре.

Дакле, ако наредних месеци неки спортиста из летњих спортова добије уобичајену, двогодишњу забрану такмичења неће моћи да учествује на Играма у Лондону 2012. иако „одлежи” казну и иако затим постигне резултат бољи од олимпијске норме.

За такве спортисте олимпијске норме не важе. 

---------------------------------------------------

Шварценегер и Коу у „штафети”

У петак ујутро, када се олимпијска бакља буде приближавала Олимпијском стадиону у Ванкуверу, међу носиоцима биће бивши боди-билдер и филмска звезда Арнолд Шварценегер, данас гувернер Калифорније, и лорд Себастијан Коу, бивши светски рекордер и олимпијски шампион на 1.500 метара, сада председник Организационог комитета Игара у Лондону 2012.

Организатори су саопштили да ће Арнолд Шварценегер предати бакљу Себастијану Коуу...  

---------------------------------------------------

Најављени протести противника Игара

Као и већина олимпијских игара и 21. зимске игре у Ванкуверу имају противнике. Канадска олимпијска опозиција изгубила је 2003. на референдуму, али и даље сматра да је боље било утрошити новац за решавање социјалних проблема, помоћ сиромашним и збрињавање бескућника. Њима не одговара ни то што ће се део Игара одржати на земљишту које припада староседеоцима Канаде.

Противници игара најавили су демонстрације, власт их је одобрила, али како је изјавио Дејв Коб, заменик извршног директора Игара „снаге безбедности биће спремне ако закон буде прекршен”.

објављено: 10/02/2010