Тадић: Пољопривреда је будућност
Нови Сад – Председник Србије Борис Тадић отворио је јуче 78. Међународни пољопривредни сајам у Новом Саду, највећу манифестацију аграра у југоисточној Европи, која је ове године окупила више од 1.500 излагача из 60 земаља. Председник Тадић је истакао да је пољопривреда једна од грана привреде на којима ће наша земља у будућности заснивати свој економски развој, чему погодује наставак раста цена хране на светском тржишту, као и да је то област у којој се у релативно кратком времену може отворити много радних места.
Свечаном отварању су присуствовали министар пољопривреде и руралног развоја Португалије Антонио Серано, овогодишње земље – партнера Новосадског сајма, српски министар пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде Душан Петровић, учесници министарске конференције у Београду – министри пољопривреде Ирака, Литваније, Словеније, Хрватске, Црне Горе, Федерације БиХ и Републике Српске, председник владе АП Војводине Бојан Пајтић, градоначелник Новог Сада Игор Павличић и друге званице.
– Србија је снажно опредељена да развије потенцијале пољопривреде и аграрне индустрије, а ти сектори могу да апсорбују велике технолошке вишкове и допринесу повећању запослености. Веома је важно обезбедити финансијску подршку пољопривредницима, што ће бити учињено мерама владе, али нам је потребна и сарадња са финансијским институцијама, пословним банкама и страним донаторима. Развој аграра не можемо да финансирамо само из буџетског раздела – рекао је Тадић.
Председник је навео да је неопходно променити структуру пољопривредне производње уколико желимо даљи напредак на иностраном тржишту. Он је пољопривредницима и предузећима у области аграра честитао на великом расту извоза пољопривредних производа у првим месецима ове године, што је допринело смањењу трговинског дефицита, али и подсетио да Србија није довољно искористила квоте за извоз пољопривредних производа у Европску унију, пре свега меса.
– Наша пољопривреда пре свега требало би да буде оријентисана ка производњи меса, а не према житарицама. Међутим, није једноставно решити проблеме који већим делом потичу из прошлости, али мислим да имамо шансу, о чему сведоче новоотворена тржишта. Споразум који је министар Душан Петровић потписао са Руском Федерацијом јесте велика прилика за пласман наших производа до учлањења у Европску унију – нагласио је Тадић.
Српски министар пољопривреде изјавио је новинарима да је Влада већ усвојила главни инструмент аграрне политике у 2011. години – Уредбу о субвенционисаним кредитима за пољопривреднике, а да ће идуће недеље бити заокружен цео систем. Врло брзо, према његовим речима, јефтини кредити биће на располагању за сточарску и ратарску производњу, повртарство, воћарство, изградњу или реконструкцију комерцијалних зграда, које су потребне у пољопривреди.
Петровић је нагласио да сељаци – прерађивачи морају бити ефикаснији, како би се отворио већи простор за извоз хране из Србије и била обезбеђена довољна количина квалитетних пољопривредно-прехрамбених производа за домаће тржиште. Он је оценио да би то последично утицало на стабилизацију цена и понуде, као и на смиривање инфлације у нашој земљи.
Мирољуб Мијушковић
-----------------------------------------------------------
Подршка Португалије у евроинтеграцијама
Министар пољопривреде Португалије Антонио Серано, овогодишњег партнера Новосадског сајма, рекао је да ова земља жели да оснажи везе са Србијом, посебно у области пољопривреде и прехрамбене индустрије. Он је истакао да њихова влада верује у процес придруживања Европској унији, и да Србија може да рачуна на значајну подршку у преношењу знања и искустава у процесу евроинтеграција. Португалија је на Новосадском сајму присутна са највећим штандом који је икада поставила на некој пољопривредној сајамској манифестацији, а превасходно се представила винима и производима од воћа и парадајза.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


