Vesti dana

Fejt ne poštuje stav svih članica EU

BON – Šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak ocenio je da predstavnik Evropske unije na Kosmetu Piter Fejt može da nastavi da obavlja tu funkciju, naglasivši da pri tome mora da zastupa sve članice EU, jer one nemaju jedinstven stav o statusu Kosova.

„Mandat Pitera Fejta je da predstavlja EU, što znači da predstavlja svih 27 država članica i da poštuje stav svake države članice”, istakao je Lajčak u izjavi Radiju „Dojče vele”.

„Mislim da je Fejt to shvatio tokom svog prethodnog mandata i smatram da može da nastavi svoju funkciju”, rekao je ministar spoljnih poslova Slovačke, jedne od pet članica EU koje nisu priznale nezavisnost Kosova.

Lajčak je kazao i da EU ne stoji iza Fejtovog plana za „integraciju severnog dela Kosova”.

„Ne znam da li taj plan postoji i koliko je tu autorizacije. Sigurno je da takav plan nikada nije razmatran, niti odobren od evropskih institucija”, istakao je on.

Iako je u EU postignuta saglasnost da se Fejtu produži mandat na Kosovu, to zvanično još nije učinjeno. Konačna potvrda mogla bi da usledi u četvrtak.

Tanjug
objavljeno: 23/02/2010

Poslednji komentari

Matija Soskic | 23/02/2010 16:08

Lajcak bi trebalo da zna da se u demokratskom sistemu postuje odluka vecine.

Nada K.  | 23/02/2010 22:59

Koje većine ako Fejtov (neusvojeni u Savjetu bezbjednosti UN Ahtisarijev) plan za sjeverno Kosovo
nije u EU ni razmatran, kamo li usvojen?

dule petrovic | 08/03/2010 09:12

Apsolutno ste u pravu gospodine Lajcak Miroslave,s tim sto je ispravnije reci"fejt ne postuje nikog u Evropi,samo kauboje jer od njih stizu direktive".Hajde da se vratimo godinu dana u nazad kad ste vi lajcaku bili"neko i nesto"u Bosni.Koga si ti lajcaku postovao,ili koga incko(tvoj naslednik)postuje.Nikog!Sada kad vise nisi tamo hoces reci da zaista znas sta su ljudska prava i demokratija,za sve narode.Kako se prepotentno i prepametno ponasate,ocigledno tako nesto ne postoji za Srbe.Ne pametuj sada lajcaku,zavrsio si svoju(ne)misiju rezultat tvoga rada sam vidis.