Од нашег дописника
Скопље, 22. септембра – Аутори македонске енциклопедије су на самој промоцији признали да рачунају на непожељне реакције, али тешко да су могли да претпоставе да ће њихов труд изазвати такав одијум међу њиховим судржављанима Албанцима, али и међу самим Македонцима.
Садржина три одреднице у новој енциклопедији била је довољна да у сенку падне заиста капитално двотомно дело, које је планирано и писано као доказ духовне зрелости младе македонске државе.
У поглављу посвећеном Албанцима аутори су, историчари и универзитетски професори, дали генезу албанског обитавања на овим просторима, закључивши да су се Албанци на територију Македоније доселили у 16. веку, и то тако што су са одређених подручја силом протеривали аутохтон македонски живаљ.
По истом обрасцу представили су Али Ахметија, лидера данас владајуће албанске партије, написавши да је реч о вођи терористичке паравојне ОНА, који је оптужен за ратне злочине и на црној је листи Стејт департмента.
Констатацијом да је та паравојна „ОНА била обучавана од америчких и британских САС и падобранских пуковских официра”, македонски енциклопедисти су енциклопедији потписали „смртну пресуду”.
Рамазански протести Албанаца свих социјалних и друштвених категорија фокусирани су на „срамно представљање” њихове историје и „безочно присвајање албанских историјских личности” и за епилог имају ултимативан захтев да се спорна енциклопедија повуче из употребе.
Да незгода по ауторе енциклопедије буде већа, из амбасада САД и Велике Британије стигле су веома оштре реакције.
„То су у фалсификоване, неосноване и неприхватљиве претензије Македонске академије наука и уметности”, изјавио је званичник америчке амбасаде у Скопљу, поручивши ауторима да „треба да смисле како ће бранити кредибилитет ’Енциклопедије Македоније’”.
„Уједињено Краљевство никада није давало војну помоћ Ослободилачкој албанској армији – супротне оптужбе су лаж”, изјавио је представник британске амбасаде у Скопљу.
Данашњи коментари главног уредника скопског „Дневника” и коментатора „Утринског весника”, два водећа дневна листа у Македонији, жестоко су се обрушили на „сенилне” академике, оптуживши их за шовинизам и национализам и „далекосежно враћање Македоније назад”.
Занимљиво је да ни у једној реакцији овдашњих медија није написано словце ни изговорена реч о томе да су наводи у биографији данашњег лидера Албанаца у Македонији Али Ахметија, како то рече историчар и универзитетски професор Михајло Малковски, „утемељени на опште потврђеним чињеницама”, које су познате и врапцима.
Жестина с којом су се поменути македонски листови обрушили на Македонску академију наука и уметности (МАНУ) и на редакциони одбор исте може се мерити само са реакцијама које је изазвао предлог бившег премијера вмровца Љубча Георгијевског (подржан од МАНУ) за поделу Македоније између Македонаца и Албанаца.
Ваља нагласити да је и македонска опозиција, оличена у Социјалдемократском савезу Бранка Црвенковског, полемике око садржине „Енциклопедије Македоније” искористила за атак на актуелну власт.
Опозиција користи чињеницу да је промоцији енциклопедије присуствовао и премијер Никола Груевски који посредством свог гласноговорника Емилијана Станковића трајућој расправи даје свој прилог.
„Не желимо да верујемо да се са македонском енциклопедијом понавља сценарио из 2001. године, кад је ВМРО ДПМНЕ посредством појединаца у МАНУ промовисао поделу Македоније”, изјавио је Станковић.
На епилог ове енциклопедијско-политичке и медијске буре треба причекати, тим пре што су академици већ поручили да се „корекције могу догодити кроз десетак година, при другом издању „Енциклопедије Македоније”.