Промена курса, раст цена, али и каматних стопа, догодине ће бити највећи страхови корисника банкарских кредита. Према оцени финансијског портала Каматица, крајем прошле и почетком ове године, пад вредности динара за четвртину утицао је на повећање месечних рата за зајмове за 25 одсто.
– Због тога се дешавало да грађани који су издвајали трећину плате за отплату рате кредита, дођу у ситуацију да им месечна рата због промена курса порасте на безмало 40 одсто месечних примања. Следеће године се, уколико не дође до драстичних проблема у економији, не очекују знатније промене курса динара према евру. Прогнозе истраживачких центара појединих банака говоре да ће се курс највероватније кретати између 92 и 98 динара за један евро. Сигурно је да ће сезонских осцилација бити, тако да се виши курс може очекивати почетком наредне године, а нижи курс евра током летњих месеци, и у тим периодима су могуће осцилације – упозоравају из Каматице.
Ризик за отплату одобрених кредита је и промена европске међубанкарске каматне стопе, такозваног еурибора. То ће највећим делом зависити од опоравка европске привреде. С обзиром на то да се у 2010. години очекује излазак из рецесије, очекивано је благо померање ове камате навише. Рачуница стручњака са овог портала показује да би промена еурибора са један на три одсто (што се може очекивати наредних година) утицала на промену висине месечне рате за кредит за око пет процената.
Сличан утицај имала би и инфлација, односно раст индекса цена на мало који се користи као индикатор за промену каматних стопа на динарске кредите. У зависности од тога како пословна банка у уговору дефинише утицај инфлације, могло би се десити да камате на динарске кредите буду повећане за неколико процената сваке године.
– Промена маржи пословних банака је фактор који зависи искључиво од пословне банке која одобрава кредит. Због тога је важно знати под којим условима се она може мењати. Један од најчешће помињаних разлога је „повећање ризика земље” – саветују на наведеном порталу.
Детаљно читање уговора, избегавање прекомерног задуживања, бирање фиксне уместо променљиве камате, али и задуживање у домаћој валути само су неки од савета који грађанима могу да помогну да се заштите од кредитног ризика.
А. Н.