Док су бракови наших суграђана са странцима углавном „осуђени” на срећу, партнерска заједница крунисана браком у Србији у просеку траје само 12,4 године. Анализе показују да се невесте и младожење све касније одлучују за улазак у брачне „воде”, па жене у ову заједницу ступају са 26,6, а мушкарци са 29,8 година.Разводи се све више бракова свудa у свету, напомињу стручњаци, а број брачних растава се повећава из године у годину.
У мешовите бракове многи странци ступају из егзистенцијалних разлога. Жене се удају решавајући тиме своје лоше материјално стање. Ако је особа из иностранства економски зависна и ако је рецимо ступила у брак у нашој земљи да би решила материјални статус, каже Вера Деспотовић-Станаревић, руководилац Саветовалишта за брак и породицу, онда су шансе за развод знатно умањене јер ће она све учинити да та заједница и опстане.
– Ово није једини мотив за живот у двоје. Људи из различитих култура се често препознају и заволе у међувремену, иако је реч о малом проценту супружника. Стопа развода зависи од степена стандарда, већих очекивања у браку и нивоа друштвене осуде. Што је степен стандарда виши, мање су шансе за раставу. Са већим брачним очекивањима, смањује се могућност за опстанак ове заједнице, а друштвена осуда је мања када се пар разводи – истиче Вера Деспотовић-Станаревић.
Критичан период су прве четири године брака, напомињу стручњаци, што потврђује и статистика јер четвртина склопљених бракова „пуца” баш у том периоду.
– Од 1.500 случајева годишње, од стручњака из брачног саветовалишта помоћ затражи око 900 парова. Углавном нам се обраћају жене, али је приметан и пораст мушке популације. Лепши пол долази због побољшавања брачних односа, док се мушкарци јављају да би тај однос очували али тек кад постоји претња разводом – истиче руководилац саветовалишта.
Да би се унапредили партнерски односи и пре ступања у брак у Градском центру за социјални рад у Руској улици крајем јануара почеће да ради и предбрачно саветовалиште. Заинтересовани суграђани могу да се пријаве за учешће у овим радионицама позивом на број телефона 265-0936.
– Са будућим супружницима једном седмично у току 12 недеља разговараће тим од шест терапеута, а радионице ће трајати око два сата недељно. Радиће се индивидуално или у групама, што је препоручљивије. Разрађиваће се теме попут партнерства, предрасуда у љубави, питања блискости, сексуалности, новца, потомства, а биће речи и о односима са примарном породицом или пријатељима, подели кућних послова... – додаје Вера Деспотовић, која је иначе координатор програма предбрачног саветовалишта.
Партнери се најчешће жале на дистанцу у брачном односу, док се жене, сем због лоше комуникације са супругом, за развод одлучују и због насиља, зависности партнера од коцке и алкохола, али и због љубоморе.
М. Бракочевић