Нема особе коју некад у животу нису заболела леђа, а многи годинама муку муче због тегоба у крстима и врату. Некима од њих медицинари одмах поставе праву дијагнозу, а, нажалост, већина лута од лекара до лекара испробавајући различите методе лечења које им не дају жељене резултате.
У таквим ситуацијама помоћ се може потражити код хиропрактичара који својим вештим рукама могу да помогну код проблема са кичмом, спондилозом, дискус хернијом, главобољама, трњењем руку... Они раде тако што рукама или уз помоћ прецизних инструмената проналазе проблем на измештеном кичменом пршљену, враћају га у првобитни положај и тако отклањају бројне тегобе и болове изазване његовим померањем.
Доктор Петар Динић, једини дипломирани лекар хиропрактике који је студије завршио у Америци, каже да овде није реч о костоломству, већ о правој научној методи која је у свету веома популарна.
– Хиропрактика је озбиљна наука која у Америци постоји од 1895. године, а студира се четири године. Тамо постоји чак 80.000 доктора хиропрактике, односноједанна 5.000 становника.Захваљујући лечењу овом научном методом, здравствени систем може да уштеди доста новца, јер пацијенти често пију много лекова против болова и иду на различите терапије месецима. Људи треба да воде рачуна код кога иду да „намештају” кости, јер неки покрети приучених појединаца који мисле да све знају могу да оставе последице– рекао је др Динић.
Недавно он је објавиодве књигеподназивом „Хиропрактикомдоздравља”које читаоцимамогу да помогну да схвате холистичкиприступздрављу, да упознају специфичан системлечењаифилозофијуживота, а у њој је садржан инизпрактичнихсаветакојипацијентима сасвим разумљивим језиком показују шта могу да раде код куће да их леђа не би болела, какав је положај спавања најбољи и који јастук треба користити, које је вежбе најбоље радити,каоишта се од намирница препоручује у исхраниикако могу дасеизборесастресом.
–Хиропрактика помаже код коштано-мишићних тегоба инајефикаснији је начин за решавање проблема са леђима.Болови у том делу могу да изазову и проблеме са срцем, дигестивним трактом, нервима. Колико особа треба да долази на третмане зависи од здравственог проблема, али најчешће је после постављања праве дијагнозе довољан само један долазак и контрола. Рецимо код обичног уклештења живаца могуће је решити проблем само једним третманом од пет минута. Метода је безбедна ибезопасна, не садржи јаке ни грубепокрете и можесеприменитикод особа свихузраста – нагласио је хиропрактичар др Динић, који је пре Факултета за хиропрактикустекао диплому доктора медицине и магистра неурофизиологије.
После дуге и успешне каријере у свету, наш саговорник је отворио ординацију у престоници, аистовремено се бави тиме да грађанима што више приближи хиропрактику као један од алтернативних начина лечења, које је као равноправну методу признало и Министарство здравља.Основао је Асоцијацију хиропрактичара у Србији, која је део светске и европске асоцијације хиропрактичара, а нада се да ће временом више људи бити заинтересовано да се бави управо овом методом лечења.