Нуклеарна електрана би, према плановима, требало да буде изграђена у делу пустиње Негев и производила би струју јачине 1.000 до 1.500. мегавата
Према извештајима агенција
ЈЕРУСАЛИМ – Израел је ових дана објавио дугорочну студију исплативости изградње нуклеарне централе како би покушао да смањи зависност државе од фосилних горива, изјавио је Шол Цемач, представник Израелског министарства за инфраструктуру.
У интервјуу датом агенцији Ројтерс, Шол Цемач је рекао да је циљ ове студије, пре свега да помогне у проналажењу најбољег начина којим би остварили циљ до 2025. године и изградили прву нуклеарну електрану у земљи која би производила струју. То је већ најављено на конференцији о енергији која је одржана прошлог месеца у Паризу.
– Тренутно смо у припремама и разматрамо да ли је план остварљив до 2025. године, изјавио је Цемач.
Израел поседује два нуклеарна реактора, један се налази у тајној фабрици Димона, у пустињи Негев, и претпоставља се да се користи за прављење нуклеарног наоружања, док се други реактор, који се користи у научне сврхе, налази у месту Нахал Сарек, у близини Тел Авива.
Министар инфраструктуре Узи Лондау каже да Израел има популацију од 7,5 милиона становника и да струју углавном добија из централа за које се користи увозни угаљ или природан гас и додаје да су способни да сами изграде нуклеарку. Он је напоменуо да би, ипак, више волели да посао изградње нуклеарног постројења заврше уз сарадњу са неком другом земљом.
Израел има представнике у Међународној атомској агенцији у Бечу. Лондау је додао да би његова земља била способна да направи реактор без надзора службеника Уједињених Нација.
Израел досад није коментарисао спекулације да ли има у поседу неуклеарно оружје.
Потписивањем Уговора о смањењу нуклеарног наоружања били би у обавези да дозволе посете међународних инспектора.
На питање како мисле да направе нуклеарни реактор без потписивања Уговора о смањењу нуклеарног наоружања, Цемач је рекао да влада разматра бројне могућности. Једна је сарадња са другим земљама, рецимо, са Француском, која је потписник овог споразума, али није хтео да открива детаље.
Године 1950. Француска је помогла Израелцима да направе централу Димона, пројекат који је реализовао садашњи председник Израела Шимон Перес.
Нуклеарна електрана би, према плановима, требало да буде изграђена у делу пустиње Негев, који се зове Шивта и производила би струју јачине 1.000 до 1.500. мегавата.
Цемач је изјавио да се Израел нада да ће користити систем тзв., четврте генерације реактора, технологију која ће, према плановима, у потпуности бити развијена до 2030. године.
Америчко министарство за енергетику каже да ће нуклеарни генератори четврте генерације користити напредна горива и да ће радити на вишим температурама. Додаје се да ће, такође, бити и сигурнији, јефтинији ра одржавање и ефикаснији у сваком погледу од садашњих.
Израел планира да почне обуку особља које ће помоћи развој и рад електране, али и технологије која ће бити примењивана.
За све је потребно време, а потребни су нам и нови Универзитети и лабораторије које ће се бавити даљим изучавањима. То је дуготрајан процес, слажу се Израелски званичници.
Т. В. А.