Говор Томислава Николића у суботу у Бањалуци одјекнуо је у Србији више него чињеница да је одржана изборна скупштина Српске напредне странке Републике Српске, која ће 3. октобра дебитовати на изборима у Босни и Херцеговини. Из Николићевог излагања поједини медији су извукли закључак да он РС види као независну државу, што у СНС-у демантују, тврдећи да су за поштовање Дејтонског споразума и стабилност у региону.
Николић је у Бањалуци такође критиковао председника Србије Бориса Тадића наводећи да је потписивање Истанбулске декларације знак да актуелна власт у Београду „полако пушта РС низ воду”. За премијера РС Милорада Додика је рекао да је провео превише времена на власти и да је време за нове снаге у Републици Српској.
Аналитичари сматрају да је лидер напредњака наступио веома оштро. Милан Николић такав наступ разуме пре свега као подршку Републици Српској и као критику Тадића и Додика да су превише попустљиви. „У овом часу не треба љуљати чамац него га смиривати”, додаје он.
Дејан Вук Станковић оцењује да је оваква изјава Николића много више у вези са приликама у Србији него што он посматра процесе који се догађају у РС и БиХ. „У реду је да као опозиција у Србији критикује Тадића због политичких потеза и изјава, или због економске политике владе у којој доминира Демократска странка. Али да баш све што Тадић ради у региону и шире користите да бисте га критиковали и добијали овде поене…”.
Колико се уопште однос наше политичке елите према Бањалуци мења у зависности од унутрашњополитичких прилика у Србији? Николић мисли да се прилично мења и да су унутрашње прилике у Србији оно што политичаре овде највише занима, али додаје да ипак постоји једна мала константа у понашању према РС, јер „то су ипак Срби који живе у Босни”.
„Тамо је био један страшан рат и интерес је да онај део босанског грађанства који чине Срби живи у миру са осталима. То је свима у интересу, осим, изгледа, неким људима као што је Силајџић, који су реваншисти и који би сада хтели да мењају резултате рата и да у миру постигну неке циљеве које нису постигли у рату. Већина других су конструктивни. Е сад, ту ’утрчава’ Николић и може се рећи да се више понаша као слон у стакларској радњи него као један вешт политичар. Наравно, њему је у интересу да постигне одређене поене на домаћем тлу, али може на тај начин и да изгуби неке поене за Србе у Босни. Значи мора много више да размишља уместо да буде вођен само сопственим политичким интересом овде у Србији”, наводи Милан Николић.
Указујући да страначки доживљај политике доминира у нашем политичком животу, односно да се овде политика више-мање увек своди на размишљање о томе шта је добро за сопствену странку, Дејан Вук Станковић истиче да се то односи и на РС али и на све друге теме о којима се политичари изјашњавају.
„Када је реч о конкретном питању, једно је када причате о томе када сте у опозицији и када имате велику амбицију да дођете на власт, а сасвим друго када на ту власт стварно дођете. Онда се ипак суочите са неким ограничењима као неко ко репрезентује државу, јер држава преузима неке међународне обавезе и укључена је у неке политичке и безбедносне процесе. И не верујем да се, када сте у улози државника, понашате идентично као када сте у улози страначког лидера који у датом тренутку формира странку у РС или, пак, у Србији имате амбицију да узмете тврдо национално оријентисане бираче”, каже Станковић.
-----------------------------------------
Вучић: Залажемо се за Дејтонски споразум
„Николић је рекао да се залаже за поштовање Дејтонског споразума и територијалног интегритета БиХ, као и територијалног интегритета РС у оквиру БиХ. Али, ако неко крене да руши Дејтонски споразум, да угрожава интегритет РС и да је уништава, онда Република Српска треба да има право да сама одлучује о својој судбини”, рекао је за „Политику” Александар Вучић, заменик председника СНС-а.