Злакуса – Симпатична косоока девојка из далеке Кореје прешла је пола света да стигне до Злакусе код Ужица, села грнчара, на управо отворени Међународни „Еко-камп Злакуса”. Дошли су овде и млади волонтери из још седам земаља да 12 наредних дана уређују и чисте ово живописно село. Прошлог лета био је први овакав камп и тада су млади из света очистили злакуске дивље депоније, углавном по брдима и потоцима овог села. Пун трактор и још 860 најлон кеса накупили су којекаквог отпада крај пута, тужне примере наше бруке и немара.
А кад су сада, након смештаја у етнодомаћинству „Терзића авлија”, обишли просторе које су прошле године очистили, дочекала их је поразна слика. Несавесни мештани Злакусе опет су, на истим местима, одлагали отпад и нове дивље депоније направили.
– Разочарани смо, смеће се баца и на очишћена места иако смо ми, уредивши их прошлог лета, ставили табле са упозорењем да се то не чини. Апелујемо на мештане да промене те лоше навике, ако већ неће да нам се придруже у чишћењу и не поштују рад младих волонтера који су издалека дошли да им уреде село, нека бар не бацају на очишћено – каже за наш лист млада ужичка средњошколка Милица Лазовић, камп-лидер ове манифестације.
Разочарање не крије ни Саша Дрндаревић, власник злакуског етнодомаћинства „Терзића авлија”, које је, са Младим истраживачима Србије, организатор овог еколошког кампа. „Терзића авлију”, иначе, походе туристи са разних страна света, у минулих годину и по овде су били знатижељници из многих држава Европе, Америке, са Урала, из Кине, Индонезије, Аустралије...
– Шта вреди што су у селу постављени контејнери кад се појединци никако не могу да ослободе старих навика и смеће бацају којекуда. Ми смо маркирали око 60 километара пешачких стаза, па је ружно што се крај њих одлаже отпад. И управо нам туристи који у Злакусу долазе највише замерки упућују због тих дивљих депонија. Сада су млади из света засукали рукаве да очисте две веће депоније, мања сметлишта и сеоски поток, а на наредним камповима и простор око Потпећке пећине, кањон реке Дервенте и суседна села ка Ужицу. Циљ је и да се пробуди волонтерски рад код нас, који је у развијеном свету веома изражен – напомиње Дрндаревић, док директор ТО Ужице Мирослав Ивановић додаје да су мале депоније велика претња развоју сеоског туризма, што локално становништво мора да схвати.
Б. Пејовић