БЕОГРАД – Министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић изјавио је да је стање безбедности у Србији стабилно, али да постоје одређени безбедносни ризици који се тичу питања очувања територијалног интегритета, као и да је стање на Косову и Метохији и даље тешко и оптерећено бројним безбедносним притисцима и опасностима по преостало српско и друго неалбанско становништво.
Дачић је, представљајући Извештај о стању безбедности у Србији и о раду МУП-а у прошлој години, рекао на седници скупштинског Одбора за одбрану и безбедност да су у јужној покрајини донекле промењене форме и облици притиска проузрокованог ишчекивањем коначне одлуке Међународног суда правде.
Он је, међутим, нагласио да су и даље присутни класични облици етнички мотивисаних напада на преостале Србе и да је у таквим нападима повређено 67 Срба, што је више него 2008. године, и да је причињена знатна имовинска штета, уз перманентно угрожавање других људских права и слобода, као што је слобода кретања, здравствена заштита, образовање...
„То говори да међународне безбедносне снаге нису успеле, и поред напора, да обезбеде слободе и сигуран живот за преостало српско становништво и након 10 година присуства у Покрајини”, указао је Дачић.
Према његовим речима, у прошлој години забележена су и четири терористичка напада, много оружаних провокација и физичких напада, као и подметања пожара у кућама Срба, посебно повратника.
Такође су забележена и 33 случаја каменовања Срба и возила и објеката од стране Албанаца, додао је министар.
Дачић је казао да се у тим догађајима четири особе повређене, да је у 290 случајева причињена материјална штета и навео да се више од 80 одсто таквих случајева десило у Косовској Митровици и Гњилану.
Министар је навео и да је у 2009. години било 109 случајева застрашивања и притисака на Србе да продају своју имовину на Косову и Метохији.