Двадесетседмогодишња Драгана Тубоњић пре петнаест дана је спаковала кофере и решила да се, после успешно завршених студија језика, из канадског Кичинера пресели у Београд, запосли се и настави живот, како каже „међу својима”. Иако је у Канади имала сталан посао, сигурна примања и уређен живот, носталгија и жеља да се више не осећа као странац довели су је назад у Србију.
Упркос чуђењу родитеља и околине, написала је биографију и кренула у потрагу за запослењем. „Домаћу атмосферу” осетила је, већ приликом првих конкурисања за радно место, али је ипак оптимиста и сматра да се у Србији може радити и живети пристојно од свог рада. С обзиром на образовање, жеља јој је да запосли као предавач страних језика или као преводилац.
Ова рођена Бањалучанка једна је од најактивнијих чланова омладинског удружења „Косовски завет” основаног пре две године у Канади. У разговору за „Политику” каже да чланови удружења желе да очувају национални идентитет.
– Приметили смо да се већ друга генерација „српских Канађана” утапа у канадски менталитет, нове генерације су отуђене од православне цркве и заборављају своје корене. Из тог разлога смо и основали ово удружење, а прошле године смо организовали и први Сабор српске омладине – каже Драгана.
Од тада, чланови „Косовског завета” сваког месеца организују трибине у оквиру „Светосавске школе” на којима се баве темама из српске културе и историје, а неки од предавача били су и песник Љубивоје Ршумовић и Небојша Радић, професор са Кембриџ универзитета.
Добра страна ових предавања је, како каже, и та што се млади људи међусобно упознају, за шта су до сада имали прилику само на пробама фолклора који је, поред цркве, најјача спона са матицом. Удружење делује под окриљем СПЦ која, у већини случајева, сноси трошкове пута и боравка предавача, а активно учествује и у бројним хуманитарним акцијама које је „Косовски завет” организовао.
– Имамо сјајну сарадњу са владиком Георгијем, а сама „Светосавска школа” се одржава у манастирима. Преко епархије шаљемо и новац и гардеробу коју смо у више наврата прикупљали за наше људе на Косову и Метохији – описује наша саговорница, додајући да чланови удружења често прикупљају и помоћ за српске, материјално или здравствено угрожене, породице из Канаде.
Чланови „Косовског завета” део су Интернационалне конференције младих лидера из дијаспоре које је у Канади основала бивша мис ове државе – двадесеттрогодишња Тијана Арнаутовић.
Према њеним речима, на прошлогодишњем скупу у Торонту окупило се више од 300 младих стручњака, а веома успешна је била и конференција одржана у Београду прошле године којој је присуствовало 800 учесника из 19 земаља.
– У Београду смо уручили и награде „30 испод 30”, за тридесет лидера млађих од тридесет година, како бисмо подстакли младе Србе на предузетништво – каже Тијана за „Политику”.
Никола Варагић, представник конференције младих лидера за Србију каже да су они страначки неопредељени. Активни чланови су и Душан Ковачевић, један од оснивача „Егзит” фестивала, Данило Мандић, докторант на Харвард универзитету, Борис Малагурски, познати млади редитељ кратких филмова.
Конференцију су прошле године подржали Министарство за дијаспору и Универзијада, али је ове године подршка изостала, па је скуп отказан.
Б. Малиш