Ниш – По свему судећи злочинци који су извршили масакр над српским цивилима 1998. године у Клечки, код Липљана, на Косову и Метохији, неће се ускоро појавити на новом суђењу у Нишу. Према последњим збивањима око уручења позива браћи Љуану и Бекиму Мазреку, може се закључити да нико у српској јужној покрајини није вољан да то учини, па чак и да су под заштитом тамошњих власти и органа.
У Виши суд у Нишу, после десетак безуспешних покушаја да се уруче позиви Љуану и Бекиму Мазреку, који су још 2001. године осуђени на по 20 година затвора због тероризма, учешћа у отмицама и стрељању српских цивила, коначно је стигао први одговор са Косова. Председник судског већа Вишег суда у Нишу, које је одређено за ново суђење, Зоран Крстић, за „Политику” јуче је рекао:
– Пошто је Врховни суд Србије укинуо прву пресуду, донету у Окружном суду у Нишу 2001. године, одлучено је да се поступак против браће Мазреку обнови и одржи ново суђење. Љуан и Беким, међутим, нису доступни органима гоњења у Србији, јер су из Казнено-поправног завода у Нишу пуштени још 2002. године са још око 120 затвореника албанске националности са територије покрајине и пребачени на Косово. После одлуке о обнови поступка више пута је наш суд заједно са министарствима правде Србије и за Косово и Метохију, покушавао да се уредно уруче позиви осумњиченима, али са подручја Космета никада и ништа није стигло. Коначно, добили смо и први одговор, преко Министарства за мањинска и људска права. Из Палате правде у Приштини Томас Монахан проследио је нашем министарству, а оно нама, одговор в. д. председника суда у Малишеву Емруша Кастратија, у којем се наводи да је уручење позива осумњиченима покушано, али да они не станују и не живе у Малишеву, а да тај суд нема информације где се налазе.
Према речима Зорана Крстића тешко је претпоставити и да се може одржати ново суђење без браће Мазреку, односно суђење у њиховом одсуству:
– У списима судског поступка и пресуде од пре девет година, који су у нашем Вишем суду, нема оригиналног записника о саслушању окривљених током истраге. Знамо да су оригиналне изјаве и остала документа битна за цео случај и поступак у Окружном суду у Приштини, што смо ми покушали да добијемо преко Унмика. Али, сви досадашњи покушаји да наши државни органи и ми у суду добијемо оригиналне записнике и друге документе, били су безуспешни јер једноставно на наше захтеве нико и никада није одговорио – рекао нам је јуче судија Крстић.(/slika2)
Браћа Љуан и Беким Мазреку 2001. године проглашени су кривим за злочин јер су као припадници такозване Ослободилачке војске Косово, као чланови терористичке групе „Љуаму”, у периоду од 17. до 22. јула 1998. године учествовали у оружаном нападу на Ораховац. У том нападу заробљена су 43 српска цивила, које су терористи са још стотинак Срба киднапованих у околним местима одвели у Малишево, а потом пребацили у Клечку, код Липљана.
У Клечки су браћа Мазреку са осталим терористима учествовала у мучењу српских цивила, које су на крају и стрељали.
На првом суђењу, када су осуђени на по 20 година затвора, Љуан и Беким Мазреку проглашени су кривим и због оружаних напада на припаднике МУП-а Србије код Ораховца и метохијских села Дуље и Лапушник. Браћа из Малишева била су задужена и за обрачун са „српским шпијунима”, становницима Космета албанске националности. Киднаповали су, зверски мучили и убили Фаика Битићија и Агима Тачија у Сувој Реци. На првом суђењу доказано је да је Љуан Мазреку заједно са терористом Дарданом Краснићијем исекао уши, нос и мали прст на руци, једну руку до лакта и извадио очи, а на крају жртву мучки заклао косом.
Тома Тодоровић
Злочинци из Клечке „нису на Косову”
четвртак, 02.09.2010. у 22:00
Коментари6


Sto ih nismo poubijali kada je trebalo to su zveri
kako je moguce da ovakve zveri dobiju samo 20 g zatvora, pa oni su direktno za vesala.
Одговори
|
Препоручујем
2

Jovanka Vozdovcanka
List "Duga" je, tih godina, objavio veliku reportazu o zlodelima ovih zveri. Nikada necu zaboraviti pricu o 11-godisnjoj JOVANI iz Orahovca, koju su, zajedno sa celom porodicom, uhvatili i odveli na mesto, gde su ih mucili. Tu devojcicu, kao i sve ostale zenske zarobljenice, bez obzira na godine starosti, su, po naredjenju svog komandanta, silovali svi otmicari, a onda ih ubili,o cemu je, u priznanju govorio jedan od njih -mislim Limaj). A, onda, "demokratska, civilizacijskih vrednosti prepuna" (ono sto sebe zove) medjunarodna zajednica, naredi srpskim vlastima da te zveri puste, u zamenu za NISTA! Ovo nikada ne treba ni zaboraviti, niti oprostiti. Ja samo znam da ce moj glas, ako bi bio i presudan za ulazak u EU ili (ne daj Boze) Nato, biti protiv. Ne zelim da budem zajedno u bilo kakvoj uniji sa takvim zverima sa zapada.
Одговори
|
Препоручујем
1

Мирољуб Филиповић
Пошто Бруно Векарић сада врши нека истраживања око крематоријама Клечка,
можда он има свежа сазнања где се налазе браћа Мазреку.
Можда није упућен у то да су они већ били ухапшени, осуђени и пуштени из Ниша на слободу 2002.г., па не износи своје податке.
Одговори
|
Препоручујем
1

Dr Dragisic
Nadam se da su oni koji su ih pustili iz zatvora dostupni organima gonjenja i tuzilastvu i da ce biti u situaciji da objasne pred sudom zasto su to i po cijem nalogu uradili.
Одговори
|
Препоручујем
1

Bozirar Colovic
Ovo samo moze nama da se desi da pustimo zlocince koji su klali i mucili srpski narod na slobodu a da predajemo svoje laznom sudu u Hagu.
Одговори
|
Препоручујем
1
ПРИКАЖИ ЈОШ
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.