Криминолог, научни сарадник Института за криминолошка и социолошка истраживања Златко Николић изјавио је да су домаћи закони који санкционишу насиље на спортским и другим манифестацијама ригорознији и од енглеских, али да се не примењу, јер предвиђају кажњавање и клубова.
„Не примењују се само због једног јединог разлога, што санкционишу и организаторе - клубове, а клубови су моћни или моћнији од закона. Ако погледамо списак ко све седи у управама клубова, онда је питање како ћете кажњавати и те људе”, рекао је Николић Танјугу.
Он је указао да су у управама клубова можда неки само почасно, али да се, у сваком случају, то мора рашчистити „да би се слободних и чистих руку, отвореног срца ишло и на саме преступнике”.
Николић је додао да је разлика између законодавства Србије и такозваног „енглеског модела” минимална, јер је и тај модел коришћен при изради домаћих прописа.
Снимање хулиганских група или дивљање на стадионима има за задатак не само да се процесуирају изгредници или група, него и изрекну забране присуства спортским приредбама, додао је.
„Енглези су то елиминисали тако што су им забранили чак и да напусте Енглеску, а камоли да буду на својим стадионима. Пошто тврде да су ватрени навијачи, једино их боли и плаши то - забрана присуствовања утакмицама”, рекао је Николић.
Он је објаснио да се те забране могу спровести на више начина, као што је обавеза јављања у полицијску станицу пре одигравања утакмице, коришћење нових техничких могућности са електронским огрлицама и наруквицама за праћење, забрана приласка стадиону на 100 или 500 метара и додао да очекује да се те мере примене у Србији.
Николић је оценио да би казна вођама изгредника из Ђенове, забрана присутва утакмицама на дужи период, имала ефекта, јер се тада ни навијачи из других група не би усудили нешто слично да понове, пошто би знали да „ће добити исто”.
Он је поновио да је суштински проблем у томе што се постојећи закони не примењују.