„Смрт женама”, назив је групе која је пре пар дана основана на популарној социјалној мрежи Фејсбук и која је у првих 24 сата постојања „колекционирала” више од 450 чланова, који су на српском језику коментарисали фотографије на којима се налазе испребијане и унакажене жене и слике мушкараца у „акцији” бруталног премлаћивања припадница нежнијег пола.
Уз портрете жена „осликаних” масницама, модрицама и крвним подливима непознати оснивачи групе су, између осталог, написали: „Хоћете да се изједначавате са мушкарцима, да радите мушке послове, да нас варате, да нам избијате паре из џепа, а да не слушате мушкарце. Па превише смо вам допустили, поштоване жене, сад је дошло време да се грешке исправљају и жене на онај свет шаљу”.
Администратори Фејсбука у петак поподне су уклонили ову групу са мреже, али је она у првим сатима понедељака поново „васкрсла” и до закључења овог броја прикупила је нових 350 чланова, а оснивачи ове групе „Смрт жене” у својој „уводној речи” припадницима „јачег пола” поручили су: „Стоп женским гадостима, преварама и обманама, оне су кукавице које не заслужују да живе, памет у главу, не млатимо се између себе, млатимо и убијајмо жене!”
Портпарол Републичког јавног тужилаштва Томо Зорић је у изјави за наш лист истакао да ће, у сарадњи са МУП-ом бити истражени сви детаљи око појављивања ове групе на Фејсу, а активисткиња Аутономног женског центра Бобана Мацанковић оцењује да је постојање ове друштве на популарној друштвеној мрежи најстрашнији доказ тезе да је агресија постала монета за комуникацију у нашем друштву и да насиље најчешће пролази некажњено. Она подсећа да подаци Аутономног женског центра говоре да готово сваке недеље једна жена страда од руке свог партнера – брачног, ванбрачног, бившег или садашњег, а од почетка ове године 26 жена је завршило у читуљи због насиља партнера.
Психолог Маја Антончић истиче да није без значаја чињеница да се ова група појавила у месецу који је обележила експлозија насиља на београдским улицама и на фудбалским теренима и да још више забрињава чињеница да група „Смрт женама” има толики број чланова. „Ова група поново је скренула пажњу на чињеницу да насиље над женама постоји и да постоје особе које се не либе да се у јавности хвале податком да су жене слабији и мање вредан пол који заслужује да трпи насиље. Ово је експлицитан одговор на питање – ко су (потенцијални) виновници насиља над женама”, резимира наша саговорница.
К. Ђорђевић