Крагујевац – Недавна расподела и нове квоте за упис високошколаца на овогодишње мастер студије које ће финансирати држава изазвале су незадовољство студената и управе Универзитета у Крагујевцу. Према одлуци Министарства просвете, Машински факултет у Београду моћи ће да упише 310 високошколаца на мастер студије под окриљем државе, а цео Крагујевачки универзитет, са својих 11 факултета, добио је тек 215 места.
Да ли један београдски факултет вреди више него цео Универзитет у Крагујевцу, питају се у овој установи, незадовољни третманом и односом снага који се, како кажу, успоставља по мерилима „круга двојке“.
– Без обзира на то како су и на основу чега правили ову расподелу, просто је невероватно да цео Крагујевачки универзитет, са својих 15.000 студената, добије свега 215 места за буџетске мастер студије. Како је могуће да наш Агрономски факултет у Чачку не добије ниједно место? Како је могуће да Машински у Београду има готово сто места више него цео наш универзитет? Зар је могуће да су крагујевачком Економском доделили свега 15 места? Овакав третман је недопустив – сматра ректор Универзитета у Крагујевцу Слободан Арсенијевић, који је у изјави за „Политику“ најавио оштру борбу у циљу измене одлуке ресорног министарства.
Незадовољни одлуком Министарства просвете, студенти Крагујевачког универзитета, окупљени око Студентског парламента, започели су прикупљање потписа, а петиција и захтев за нову расподелу места биће упућени министру Жарку Обрадовићу.
– Ником од нас нису познати критеријуми на основу којих је направљена оваква подела. Ако Београдски универзитет има пет пута више студената од крагујевачког, како то да је добио десет пута више места. Ми имамо 215, а он чак 2.569! На то питање неко мора да одговори, а ми ћемо му помоћи слањем петиције са захтевима коју је већ потписало 3.000 студената из Крагујевца. Када скупимо 5.000 потписа, тражићемо пријем код министра Обрадовића. Нико Београдском универзитету не спори право да буде јак, али зашто се то право ускраћује нашем универзитету – пита се потпредседник Студентског парламента Бојан Раковић.
Ивана Балшић са четврте године Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу (ФИЛУМ) неће одустати од намере да упише мастер студије на „терет“ државе, али сматра да јој је пут ка том циљу сада отежан.
– Крагујевачки ФИЛУМ је још и добро прошао, какво је стање на другим факултетима. Добили смо 65 места, али то је ипак недовољно. Уколико не прођем овде, испада да ћу своју жељу моћи да испуним једино у Београду, или можда Новом Саду чији студенти имају далеко веће могућности. Само, не знам да ли ћу имати пара за пресељење у други град – каже ова студенткиња енглеског језика.
Недоумица ове студенткиње, према мишљењу ректора Арсенијевића, заправо представља срж проблема.
– Реч је, заправо, о исисавању студената јужно од Саве и Дунава. Не знам да ли је до овакве поделе дошло грешком или је у питању нечија намера, тек овдашњи студенти, уколико не буду могли да наставе школовање на факултету који су завршили или завршавају, мораће да издвоје повећу суму новца за прелазак у други град. На пример, Београд, где су стан и храна дупло скупљи него у Крагујевцу. Истовремено, београдски факултети ће тако добити прилику да убирају средства која су могла да припадну нама – објашњава саговорник „Политике“.
Према мишљењу ректора Арсенијевића, одлука Министарства просвете мораће да доживи „неке промене“, будући да у Србији, како је рекао, постоји више „равноправних универзитета“.
Бране Карталовић