Да ли због страха да из свог џепа не избију 5.000 динара, или да не запечате каријеру ако послодавац због њих буде морао да плати пола милиона или цело милионче динара, пушачи су, чини се, изузетно дисциплиновано схватили параграфе закона чија је примена почела јуче.
Видело се то на улицама. Од јутарњих сати уживаоци никотина су испред радних просторија стајали сами у мањим групама користећи пуш-паузу. На закључак да су претње пушачи озбиљно схватили наводе и записници инспектора из неколико министарстава којима је од јуче, при редовним обиласцима и контролама, придодата надлежност да кажњавају пушење у већини затворених простора.
Здања државне управе, домови здравља, болнице, трговине, продавнице хране и многи други локали нашли су се у њиховој агенди пре одласка на терен, али ниједну казну, према првим сазнањима, нису написали. Љубитељи дима, уточиште су налазили и у ресторанима и кафанским баштама, па угоститељи кажу да нису забележили пад промета, мада га очекују тек кад „зазими”. До тада, муче их још неке потешкоће у примени Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму.
„Одвојили смо, према закону, део за пушаче и део за непушаче. Али, физичких препрека нема, па дим прелази и код оних који у њему не уживају. Не знам шта ћемо сутра. Треба да нам дође 200 гостију на свадбену прославу. Како да их одвојимо”, размишља наглас Слободан Вујновић, заменик управника кафане „Парк” у Париској, једној од централних београдских улица.
Још пре јучерашњег, првог дана примене дуго најављиваног Закона, овај ресторан је, као и многи други угоститељски објекти већи од 80 квадрата, прогласио део за „никотинџије”. Посетиоце на вратима „Парка” дочекују, једна до друге, ознаке да је у локалу дозвољено, односно забрањено пушење. А када се пређе праг, улази се у велику просторију где, вероватно први пут у историји ове кафане, конобар дочекује госта уз питање да ли је пушач. Ако одговори потврдно, особље му показује пут ка удаљеном делу ресторана. И то је по закону – непушачки део мора да буде ближи улазу.
– Жале се људи, дођу у простор за непушаче, али осете дим, па промене кафану – каже Вујновић.
Судећи по утиску после шетње језгром престонице, јуче је у Београду већа „навала” била на „пушачке” локале мање од 80 квадрата, а у већим кафићима, кафанама и ресторанима више гостију седело је у зони где је дим одобрен.
Претходних дана чуле су се жалбе угоститеља на то што надлежни нису обезбедили ознаке за сваки појединачни сто којима се указује да је за тим асталом дозвољено или забрањено пушење, а које по закону морају да истакну. Шаролико „дизајниране” цедуље упозорења у кафићима и кафанама сведоче да су кафеџије саме организовале њихово штампање. У Министарству здравља речено нам је да се у тексту закона нигде не спомиње да ће ова институција о свом трошку одштампати фамозне ознаке, већ да је ресорни министар дужан једино да пропише њихов изглед и начин на који ће бити истакнуте.
– Законом и пратећим актима није одређено ко ће штампати знак забране односно дозволе пушења, па сви који се баве овом делатношћу могу да га штампају за себе или друге – наводе у министарству.
Управо је ово министарство првог дана било „мета” сопствених санитарних инспектора који су трагали за димом, пикавцима или бар жаром. Нису изрекли ниједну казну, као ни њихове колеге из здравствене инспекције, који су трагали за пушачима у току редовног надзора у медицинским установама. Очекивања инспекцијске „офанзиве” на почетку примене закона изостала су, можда и зато што ће надлежни контролисати примену овог правног акта док спроводе уобичајене контроле.
На терену се јуче обрела и већина инспектора рада. Планирано је, како кажу у ресорном министарству, да до краја године сваки од 263 инспектора обави по пет надзора месечно, што значи да ће Инспекторат рада начинити 2.630 обилазака установа и предузећа.
Своју „парохију” минулог дана обишла су и 73 туристичка инспектора.
У Министарству трговине и услуга које такође учествује у надзирању примене нових прописа кажу да ће њихови тржишни инспектори у редовним контролама продавница, пијаца, тржних центара и других објеката проверавати да ли на недозвољеним местима има дуванског дима. С обзиром на то да је у већини трговина пушење било забрањено и пре него што је закон ступио на снагу, не очекују да ће затећи значајније кршење прописа.
Све већи број никотинских зависника који не буду могли да раде без цигарете, вероватно ће потребу задовољавати на плочницима, па су комуналци припремили стратегију ако се на улицама нагомила већа количина опушака, паклица... У ЈКП „Градска чистоћа” кажу да је још рано говорити о конкретним подацима и оценама, али да је могуће да ће несавесни пушачи „обележити територију”, бацајући сагореле цигарете на јавне површине.
– За сада имамо само паушалну процену да бисмо на улицама могли да затекнемо 20 до 30 одсто више пикаваца и другог ситнијег смећа. Зато смо поставили више бетонских жардинијера и пластичних корпи, како бисмо суграђанима који пуше на улици омогућили да на више места баце смеће. Да ли су због забране пушења у граду повећане количине отпадака моћи ћемо конкретније да говоримо за неколико дана – објашњава Азиз Азизи, директор сектора оперативе у „Чистоћи”.
Д. Б. – В. В. – Н. Б.
---------------------------------------------------
Одборници истрчавали на паузу
У Скупштини града подсећају да је највећи део здања за пушење био забрањен и пре примене закона, а да ће њихови запослени цигарету од сада моћи да припале само на простору који не припада овој установи.
– Већ неколико година пушење је дозвољено само у једном делу скупштинског ресторана или у канцеларијама без непушача. Од сада ни то неће бити могуће, а онима који пожеле да конзумирају дуван остаје да се снађу и потраже неко оближње место где то није незаконито – наводе у Скупштини града.
Да су се нови прописи бар првог дана поштовали и у пракси показало се у току јучерашње седнице, када су се посланици, укључујући и градоначелника Драгана Ђиласа, у паузама масовно окупљали како би запалили цигарету испред улаза у зграду.
Забрана се, према тврдњама службеника Владе Србије и републичког парламента које су пренеле агенције, стриктно поштује и у овим здањима.