Првог дана протеривања никотина из јавног простора Србије више од 30 особа обратило се Кабинету за одвикавање од пушења који ради при Клиници за пулмологију Клиничког центра Србије и потражило помоћ стручњака. Како истиче др Ика Пешић, шеф кабинета за одвикавање од пушења, Клиника за пулмологију је само једна од четрдесетак здравствених установа при којима се налазе саветовалишта за одвикавање од пушења, отворена на иницијативу Министарства здравља Србије, где раде тимови стручњака едукованих да пушачима помогну да се ослободе никотинске зависности. Наша саговорница истиче да је целе претходне недеље знатно повећан број људи који су приступили програму одвикавања од пушења.
„Саветовалишта за одвикавање од пушења у Београду се налазе на Клиници за плућне болести КЦС, Градском заводу за плућне болести и туберкулозу, Дечјој болници за плућне болести КБЦ ’Драгиша Мишовић’, Специјалној болници за болести зависности, Савезу Србије против пушења и домовима здравља на Палилули, Савском венцу, Старом граду, Вождовцу, Новом Београду, Земуну и Младеновцу. Осим у престоници, оваква саветовалишта раде и у 28 градова Србије, а адресе ових здравствених установа могу се наћи на сајту Министарства здравља”, каже др Ика Пешић.
Важно је напоменути да у овим саветовалиштима раде стручни тимови састављени од лекара, медицинских сестара, нутрициониста, психолога, педагога и социјалних радника, психијатара и фармаколога који овај посао обављају волонтерски – у оквиру свог радног времена или након завршетка посла.
„Стручна помоћ здравствених радника у саветовалишту је – бесплатна, односно здравствени осигураници могу је добити само уз оверену здравствену књижицу. Мали административни ’изузетак’ од овог правила чине здравствене установе секундарне и терцијарне заштите, за које је потребан упут лекара опште праксе. Сва ова саветовалишта налазе се под стручним надзором Министарства здравља и стручњаци који пушачима помажу да изађу из лавиринта никотинске зависности су прошли кроз специјалну и сертификовану едукацију”, истиче др Ика Пешић, додајући да се телефонски заказује „пријем” у саветовалиште.
Наша саговорница додаје да се овде спроводи индивидуална и групна терапија, а саставни део програма остављања цигарета чине између осталог и детоксикација организма од никотина, фармакотерапија, едукација о штетности дувана и телефонско саветовалиште.
Иако је Марк Твен у шали говорио „ништа лакше од остављања дувана – хиљаду пута сам то урадио”, лекари се с правом уозбиље када говоре да само два до три процента људи успева да остави дуван без стручне помоћи. Нажалост, ни медицина није свемогућа, па статистика сведочи да је чак трећина пушача „резистентна” на све програме одвикавања – једноставно не може да живи без никотина.
„Ми ипак желимо да будемо оптимисти и зато кажемо да две трећине особа успева да остави цигарете уз стручну помоћ. Ја морам да истакнем да је никотинска зависност у рангу хероинске зависности и да је апстиненцијална криза веома снажан демотивациони фактор када је у питању остављање пушења. Свака пета особа која потражи помоћ лекара након кратког периода лечења схвати да није у стању да живи без никотина, а трећина њих изгура неколико месеци без цигарете, али се ипак врати овом пороку. Дуван садржи више од 4.000 штетних састојака од којих су чак 43 канцерогена и због тога је програм одвикавања од пушења веома интензиван”, закључује др Ика Пешић.