Лидер Демократске странке и председник Србије Борис Тадић изјавио је данас да је Влада својим антикризним мерама спречила банкрот државе, а грађанима поручио да осетнији раст животнох стандарда могу да очекују у 2012. години.
Тадић је, подносећи на седници Главног одбора ДС извештај о раду у претходном периоду, оценио да су резултати Владе Србије вероватно могли бити и бољи, али да је најважније то што је њеном заслугом Србија избегла судбину многих земаља Европе и региона.
„Данас можемо да закључимо да је најгоре спречено, а најгори сценарио био би банкрот државе, да не можемо да испуњавамо финансијске обавезе”, рекао је Тадић, и истакао да је све што су грађани трпели током кризе било претпоставка да у будућности буде боље.
„Од одлучујуће важности је да Србија не пређе црвену линију задужења, и на томе честитам Влади. То би нам на кратко донело бољи живот, али бисмо касније морали да платимо велику цену”, објаснио је Тадић.
Прекомерним задуживањем би, како је истакао, политичари који воде владајућу коалицију били популарнији, али би терет опоравка од кризе пренели на будуће генерације.
„Знам да ћу платити политичку цену због тога што говорим истину грађанима али спреман сам да платим ту цену”, казао је Тадић.
Упозоривши да ће 2011. година у економском смислу бити тешка, и поред предвиђеног привредног раста од три одсто, Тадић је казао да се та чињеница мора узети у обзир при пројектовању ребаланса буџета за ову и буџета за следећу годину.
Како је истакао, не сме се догодити да министри због своје промоције подижу раздео у буџету који припада њиховим министарствима.
„Ако будемо дисциплиновани и рационални, уверен сам да можемо да прођемо без великих оштећења ову кризу која је као цунами погодила светску привреду и економију”, поручио је Тадић.
Он је, као лидер највеће странке владајуће коалиције, поручио Влади Србије да у предстојећем периоду мора да води стални социјални дијалог, а синдикатима да одустану од неразумних захтева за повећање плата и захтева везаних за радни стаж.
„Ако сви штеде овог тренутка, и ако сви продужавају радни стаж, морамо и ми то да чинимо јер ћемо се такмичити са тим економијама на тржишту рада”, објаснио је он.
Реалну економску политику владе, према његовим речима, морају подржати сви коалициони партнери ДС, а на неки начин то треба да учине и опозиционе странке тако што неће подстицати нереална очекивања грађана.
„Од 2012. године чекају нас бољи дани и опипљивије подизање стандарда грађана”, казао је Тадић.
Осврћући се на процес евроинтеграција, Тадић је констатовао да је прослеђивање кандидатуре Србије Европској комисији значајан корак, а да ће примедбе из последњег извештаја Комисије бити узете у обзир са највећом озбиљношћу.
„На тај начин подићи ћемо квалитет администрације и скратити пут Србије у ЕУ, али, што је још важније, подићи ћемо квалитет живота грађана”, рекао је Тадић.
Он је подсетио да је Влада већ спровела опсежне друштвене реформе, а да ће у следећој години бити донето низ системских закона, између осталих закон о реституцији, закон о финансирању странака и закон о спорту.
У наредном периоду ће, како је додао, бити завршен процес реформе правосуђа, а борба против корупције биће подигнута на највиши могући ниво, чиме ће Србија и европским партнерима доказати да је способна да самостално, и без притисака спроводи друштвене реформе.
Осврћући се на ситуацију у ДС, Тадић је рекао да та странка по традицији жели учешће у власти онда када је најтеже, и да, иако има и пропуста, не види бољег од ДС за обављање одговорних послова у држави.
„Други не показују довољан ниво компетентности за управљање земљом, с обзиром на оно што су показали у протекле две деценије”, рекао је Тадић.
Најављујући Скупштину ДС, Тадић је рекао да ће, пре тога, представити јавности документе о стратешком развоју Србије у предстојећем периоду, за које ће тражити подршку од свих политичких чинилаца.
Према његовим речима, Скупштина ДС треба да пресудно утиче на будућност Србије у наредних десет година.
Истичући да ДС једина на политичкој сцени Србије има стварни унутрашњи демократски потенцијал, Тадић је ипак упозорио да политика странке мора бити јединствена.
„Потпредседници ДС морају заступати већинску политику изабрану на Скупштини ДС и не могу имати посебну политику, и то очекујем од потпредседника ДС јер дивергентна политика урушава сваку странку”, рекао је Тадић.
Према његовим речима, ДС, која инсистира на демократији као моделу уређења државе мора доследно спроводити и унутрашњу демократију, а то значи да мора поштовати право посланика да имају своје мишљење.
„ДС не може имати другачији став него да мандат посланика мора да буде слободан. То је политичко начело које ћемо заступати као странка, али то не значи да посланици и одборници ДС треба да иду куд-који. Ако укинемо слободни мандат посланицима суспендовали смо демократију”, рекао је Тадић.
Он је најавио да ће, после Скупштине ДС, у Влади Србије бити подвучена линија како би се утврдило шта је урађено, и ко од министара може да настави, а ко треба да ради неки други посао, и додао да тражи подршку коалиционих партнера за такву политику.
--------------------------------------------------------------------------------------
Захарије Трнавчевић напустио ДС
Члан Главног одбора Демократске странке Захарије Трнавчевић саопштио је данас, да је после 18 година и пет месеци, напустио ту странку и прешао у Уједињену сељачку странку.
Трнавцевић је новинарима у центру „Сава”, где се одржава седница ГО ДС, рекао да је једини мотив његовог одласка из те странке, чланство у новоформираној Уједињеној сељачкој странци.
Трнавчевић је додао да ће та странка бити најпоузданији коалициони партнер ДС и да јој је циљ да, попут пензионера, има своје представнике у влади.
Он је додао да се сељаци активно учлањују у странку, као и да су кренули са формирањем месних одбора широм Србије.