ЛОНДОН - Од пасивног пушења у свету сваке године умре 600.000 људи, од чега једну трећину чине деца изложена дуванском диму код куће, показали су резултати најновијег истраживања Светске здравствене организације.
Резултати истраживања, које је рађено у 192 земље, показали су да је пасивно пушење нарочито опасно за децу којој прети већи ризик од изненадне смрти, упале плућа и астме.
Пасивно пушење изазива кардиоваскуларне болести, обољења респираторних органа и рак плућа, подсећа СЗО.
СЗО је нарочито забринута за 165.000 деце која сваке године умру од респираторних инфекција изазваних дуванским димом, углавном у југоисточној Азији и Африци.
Деца су највише изложена пасивном пушењу од свих осталих група становништва, нарочито у њиховим домовима.
„Комбинација инфективних болести и пасивног пушења представља смртоносну комбинацију”, каже Армандо Перуга из СЗО који је руководио истраживањем.
Осим тога што им прети повећани ризик од низа респираторних болести, плућа деце која удишу дувански дим могу се спорије развијати него плућа деце која расту у домовима у којима се не пуши.
Истраживачи су утврдили да је 2004. године дуванском диму било изложено 40 одсто деце, 33 мушкараца непушача и 35 одсто жена које не пуше, јавио је британски Би-Би-Си.
Највећи број људи изложених пасивном пушењу живи у Европи и Азији, а дуванском диму најмање су изложени непушачи у Јужној и Северној Америци, источном Медитерану и Африци, закључили су истраживачи.
Резултати студије су показали и да пасивно пушење има тешке последице по жене, будући да оно сваке године убије око 281.000 жена у свету.
Разлог за то је чињеница да за жене у многим деловима света постоји бар 50 одсто већа вероватноћа да буду изложене пасивном пушењу него мушкарци, наводи СЗО.