ВАШИНГТОН - Део тајне дипломатске преписке из децембра прошле године, коју је објавио „ВикиЛикс”, односи се на кинеског дисидента Лију Сјаобоа, пише данашњи „Њујорк тајмс”.
У депешама америчког амбасадора Џона Хантсмана преноси се да је званични Пекинг био веома незадовољан америчким ставом према Лијуу и да је тражио да Вашингтон престане да користи питање људских права као изговор за мешање у унутрашње ствари Кине.
У међувремену, 15. октобра ове године, Лију, који је већ две године у затвору, добио је Нобелову награду за мир.
„Њујорк тајмс” подсећа да је прошлог месеца кинески државни саветник Даи Бингуо, најмоћнија фигура кинеске спољне политике, отворено рекао америчком државном секретару Хилари Клинтон да његова влада сматра ту Нобелову награду делом америчке завере да би се Кина довела у незгодан положај.
Лист сматра да није јасно зашто је Кина од награде за Лијуа начинила „црвену линију” своје спољне политике и дала на знање да ће став других држава према овогодишњој Нобеловој награди за мир одредити њихов однос са Пекингом.
Политички аналитичари на које се позива „Њујорк тајмс” мисле да је Лијуов манифест - „Повеља 08” - сувише радикалан и да представља претњу да је ново истакнуто место у свету Кини дало утисак претераног утицаја.
Сматра се и да су кинески лидери заузели тврду националну позицију у време када почиње надмудривање око састава новог руководства у 2012. години.
Десетине депеша Стејт департмента показују да су америчке дипломате пажљиво пратиле шта Лију и други активисти раде, као и да су редовно вршили притисак на кинеске званичнике да поштују међународне норме основних слобода.
Што се тиче Лијуа, званичници америчке амбасаде су се редовно састајали са његовом супругом и пријатељима.
Американци су у више наврата тражили његово пуштање на слободу.
Међу депешама се наводи и одговор Динг Сијаовена, који је у кинеском министарству спољних послова заменик шефа одсека за САД, који је амбасадору Хантсману поручио да су, без обзира на права слободе говора и окупљања, основна људска права право на храну и кров над главом, а у тој области је Кина учинила значајан напредак.