Министарство финансија званично је упутило допис делегацији Европске комисије и уколико се испостави да је усвајањем двојних акциза на нафтне деривате „повређен” Споразум о стабилизацији и придруживању ми ћемо ту одредбу закона променити. Овако Божидар Ђелић, потпредседник Владе задужен за европске интеграције, коментарише за „Политику” најаву да би Европа могла ових дана Србији да упути оштар протест због усвајања амандмана за веће акцизе на гориво из увоза.
– Уколико повреда ССП-а буде констатована, ми ћемо пре заседања Заједничког комитета Србије и ЕУ за правилно спровођење овог споразума, који ће бити одржан од 22. до 24. марта, то исправити. До тада морамо да нађемо договор са Европском комисијом. Став владе по том питању је јасан – не желимо у години када се приближавамо Европској унији да кршимо Споразум о стабилизацији и придруживању. То би могла да буде озбиљна препрека за добијање статуса кандидата – оцењује Ђелић.
Да ће Скупштина Србије поново разматрати Закон о акцизама уколико оцени да је погрешила, потврдила је јуче и Славица Ђукић Дејановић, председница парламента.
– То би могло да се деси кад се створе формални услови, односно када најмање 84 посланика или Влада Србије по хитном поступку, у периоду до 1. марта, затраже седницу. После тога то може бити и моја ствар о којој ја могу одлучивати као председница – казала је Ђукић Дејановић новинарима.
Изгласавањем амандмана на закон које је предложила Социјалистичка партија Србије, акциза на гориво из увоза повећана је више него на гориво које производи Нафтна индустрија Србије. Незванично сазнајемо да евентуално кршење ССП-а није грешка, јер је било притисака да се монопол НИС-а очува и после либерализације тржишта нафтних деривата.
Славица Ђукић Дејановић, упитана да ли СПС, чија је она потпредседница, осећа одговорност због тог амандмана социјалиста, Ђукић Дејановић је казала да свака иницијатива, када постане став Скупштине, мора бити тако и посматрана.
– Ми који смо одлучивали, оног момента кад оценимо да смо направили корак који и није на најбољем путу, морамо то просто признати и направити корак назад. То значи да они који пуно раде, а сложићемо се да парламент заиста много ради, могу, уз много тога што је позитивно, да направе и по неку грешку која се мора исправити – казала је она.
Драгомир Јанковић из Европског економског института каже да је јуче са Олијем Реном, комесаром за финансије, разговарао о двојним акцизама на нафтне деривате у Србији.
– Чињеница је да је Споразум о стабилизацији и придруживању прекршен јер се у члану 22. и 37 јасно каже да се и Србија и ЕУ уздржавају од било каквих акција којима се дају привилегије пореском политиком домаћим произвођачима. Наравно, ЕУ ће реаговати због повреде споразума и не верујем да ће се српска влада оглушити о њихове препоруке – каже Јанковић чији је утисак да се у Београду због тога дигла већа прашина него у Бриселу.
Наравно, Србија јесте овим у неповољном положају јер још није „члан клуба” и овакви потези нису добри и нарушавају поверење, али ово није трагедија у односима са Европом, додаје Јанковић. Што се њега тиче, кршење ССП-а није грешка, већ је очигледно да је била реч о намери да се НИС заштити и после либерализације тржишта.
Уколико би измене Закона о акцизама угрозиле обавезе Србије преузете потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању и Прелазног трговинског споразума са Европском унијом морале би да буду промењене, сматра и директорка Канцеларије Владе Србије за европске интеграције Милица Делевић.
– Потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању и ступањем на снагу Прелазног трговинског споразума, Србија се обавезала на фискалну недискриминацију и укидање државног монопола – реклаје Делевићева.