ХАГ – Хашки трибунал испитује да ли су изјавама о Слободану Милошевићу које су амерички дипломати приписали бившем управнику судског притвора Тимотију Мекфадену прекршена правила суда о поверљивости података.
То је у редовном сусрету с новинарима у Хагу данас изјавио представник Трибунала Мартин Петров.
Интернет сајт Викиликс објавио је прошле седмице дипломатску депешу из Амбасаде САД у Хагу у којој пише да је Мекфаден америчким дипломатама, у разговору вођеном 12. новембра 2003, „пружио увид без преседана у живот и активности Слободана Милошевића”, укључујући „здравствено стање, свакодневну рутину, правну и финансијску мрежу, стање свести и контакте изван Трибунала”.
Упитан за коментар, представник суда Петров одговорио је да Трибунал „узима за озбиљно” те наводе иако су на њима биле делимично засноване „сензационалистичке приче” објављене у штампи.
Премда није у могућности да потврди аутентичност објављене депеше, Трибунал ће испитати да ли је у наводним Мекфаденовим изјавама било кршења правила о поверљивости података која важе за све званичнике суда, казао је Петров.
Напоменуо је, међутим, да су „многа од питања” поменута у депеши, у складу са правилима суда, „већ била у јавном домену” попут Милошевићевих здравствених проблема, дневне рутине и описа живота притвореника у Схевенингену.
У значајном делу депеше, закључке и коментаре излаже сам аутор, амерички дипломата, приметио је Петров.
„Ми ћемо наставити да врло озбиљно испитујемо целу ствар зато што су правила о поверљивости јасна и важе за све званичнике Трибунала”, нагласио је представник суда.
На додатно питање да ли је званичницима Трибунала дозвољено да разговарају са дипломатама, Петров је подсетио да суд одржава редовне годишње семинаре за дипломате акредитоване у Хагу на којима их обавештава о различитим аспектима свог рада.
„Највиши званичници Трибунала, поред тога, наравно разговарају са дипломатама о разним питањима, али у оквиру правила о поверљивости података”, подвукао је Петров.
Тимоти Мекфаден је са дужности управника притвора Трибунала у Схевенингену отишао убрзо након смрти Слободана Милошевића у марту 2006.