САСЕКС, Енглeска - Оснивач Викиликса Џулијан Асанж оптужио је највише америчке државнике, потпредседника Џоа Бајдена и конгресменку Сару Пејлин, да позивају на његово убиство.
Асанж је синоћ у интервјуу за програм Си-Би-Ес-а „60 минута” оценио да су осуде Викиликса од стране америчких политичара „потпуно недопустиве” додавши да је то „најгора форма цензуре коју смо видели још од 1950-их и Макартијеве ере”.
„Изјаве америчког потпредседника Џоа Бајдена, који је рекао да сам високо технолошки терориста... Саре Пејлин која је позвала да ме третирају као талибана, да ме улове. То су позиви на моје убиство или убиство мојих сарадника”, рекао је Асанж.
Оснивач Викиликса је постао међународно познат када је новембра 2010. његов вебсајт почео да објављује преко 250.000 докумената америчке дипломатске преписке.
Истрага у САД је покушала и није успела да успостави везу између Асанжа и америчког војника Бредлика Менинга који је оптужен да је илегално преснимио хиљаде владиних докумената и дотурио их неовлашћеним особама.
Распрострањено је уверење да је то био Асанж, што овај 39-годишњи Аустралијанац одлучно негира.
„Ми смо играли у оквиру правила”, рекао је Асанж Си-Би-Ес-у. „Ми нисмо ишли напоље да би дошли до материјала. Ми смо радили као што ради сваки други амерички издавач. Постоје специјална правила за војнике, за чланове Стејт дипартмента, како да поступају са класификованим информацијама. Подићи оптужницу против издавача... то се није десило”, указао је Асанж.
Он је одбио да коментарише наводе да је у поседу 5ГБ хард драјва који припада управи „Бенк оф Америка”. Новембра 2010. акције „Бенк оф Америке” су пале за три процента након спекулација да ће Викиликс ускоро објавити интерна документа банке.
Асанж је интервјуу дао у приватној кући у Источном Сасексу, око 70 километара јужно од Лондона, где мора да борави по налогу суда док се не заврши поступак око захтева за екстрадицију Шведској, где је оптужен за сексуалне нападе, што он негира.
Асанж је негирао да је мотивисан анти-американизмом или другим политичким намерама и описао своју групу као „активисте слободне штампе”.
Он је такође рекао да нема начина да се заустави Викиликс, додавши да влада САД нема технологију да обори сајт или спречи даље објављивање докумената.
„Имамо систем како да дистрибуирамо кодиране ствари које тек треба да објавимо”, рекао је Асанж. „Имамо подељене фајлове међу многим људима, 100.000 људи, и све што је потребно да урадимо је да им дамо кључеве за шифроване фајлове, како би они наставили даље. Уколико неко од тих људи буде ухапшен или убијен и ми не будемо могли да наставимо, други ће преузети наш посао и ми само треба да ослободимо шифре”.
У међувремену, делови из његове нове биографије откривају да се Асанж раније маскирао у стару жену, како би избегао америчке агенте за које је веровао да га прате, пренео је АФП.
У биографији коју су написали новинари „Гардијана” Дејвид Лејт и Лук Хардинг такође се наводи да хакер није знао ко му је биолошки отац све до своје 27 године.