Зајечар – Првог дана маја у римској царској палати Ромулијани, код Зајечара,догодило се што се врло ретко догађа. Патријарх српски Иринеј, са још пет српских епископа и зајечарским свештенством, одржао је Свету архијерејску литургију на темељима хришћанске базилике из шестог века, и тако овај божији храм поново освештао после 14векова.
Тиме је, у ствари, обновљено сећање на дуго хришћанско наслеђе Ромулијане, чији је градитељ цар Галерије, паганин и највећи и најкрвавији прогонитељ хришћана у римском царству, 30.априла 311.године, у Никомидији, у Турској, само пет дана пре смрти, донео први едикт о толеранцији вера. Тај документ, чуло се на научном скупу, дан раније, био је својеврстан увод у чувени Константинов Милански едикт 313.године, чије ће доношење 2013.године славити цела Европа, обележавајући 17 векова хришћанства. Миланским едиктом хришћанство је постало званична религија Римског царства, а прогоњеним хришћанима враћена је сва отета имовина и све њихове богомоље.
Научним скупом „Хришћанско наслеђе Феликс Ромулијане“, 30.априла у гамзиградској палати, председавао је проф.др Михаило Милинковић, који је у име Одељења за археологију Филозофског факултета у Београду, ујесен 2009.године непосредно изнад зидова Ромулијане, открио три ранохришћанске базилике. Поднето је укупно десет реферата о задатој теми, а највише их се односило на писање римског хроничара Лактанција о раном хришћанству. Овде је и званично промовисан први српски превод Лактанцијеве књиге „О смрти прогонитеља“, која се недавно појавила у издању Српске православне цркве.
У саслуживању Свете архијерејскелитургије, у присуству готово хиљаду верника и посетилаца из Зајечара и околине, учествовале су владике Амфилохије, Атанасије, Јустин, Теодосије и Јоаникије. Патријарх српски Иринеј обратио се пригодним поздравом и учесницима научног скупа на Ромулијани и окупљеним верницима, после завршене литургије. Рекао је да управо прошлост Ромулијане сведочи о непобедивости хришћанске вере.
А директор зајечарског Народног музеја Бора Димитријевић, домаћин прославе, са градском управом Зајечара и Српском православном црквом, рекао је новинарима да ће ускоро бити обновљена прва од седам хришћанских базилика на Гамзиграду. Тиме се, рекао је, указује прилика да зајечарска Ромулијана и нишка Медијана постану и центри за развој верског туризма.
С. Тодоровић
-----------------------------------------------------------
Помоћ зајечарској култури
Свечаностима у Ромулијани присуствовао је и српски министар културе Предраг Марковић. Он је са представницима зајечарског музеја и овдашњег архива и библиотеке потписао уговоре о финансирању десет пројеката, укупне вредности 4,146 милиона динара. Сви ће добити новац из буџета републичког Министарства културе.