Београд располаже са око 880.000 квадрата канцеларијског простора, а од тога је око 100.000 празно, показује истраживање енглеске консултантске куће за некретнине „Кинг Стурџ”. Због кризе се гради све мање пословних објеката, тако да понуда није много већа него пре неколико година, када су се бизнисмени вајкали како у престоници немају довољно простора. Али, капацитети који су донедавно били оскудни сада су и више него обилати. Гомила домаћих фирми пала је у неликвидност, а страни бизнис је престао да се досељава.
У простору А класе, у који спада 415.000 квадрата врхунских пословних објеката, закупаца нема у 27 одсто, наводи Даница Јелача, консултант у одељењу за процене „Колијерс интернешенела”, међународне консултантске куће за некретнине. У налажењу закупаца власницима зграда мало помаже и то што су цене преполовљене у односу на 2007. годину, када је држање канцеларијског простора било најисплативије.
– Пре кризе велике компаније су унајмљивале простор без обзира на то што му је цена била већа него у региону. Због захуктале тражње, на почетку кризе инвеститори су још зидали пословне зграде. Данас власници простора снижавају цене само да би задржали закупце. Тако је једна велика банка издејствовала попуст од 30 одсто. Закуподавци су рачунали да им је боље имати мање али сталне приходе, него да траже новог закупца, што је данас лутрија. Ко је могао да претпостави да ће се квадрат канцеларије на Теразијама данас тешко издавати и за 10 евра – каже Недељко Малиновић, из агенције за промет некретнина „Легат”.
Док пре кризе инвеститори нису стизали да саграде довољно пословних квадрата за бизнисмене у залету, сада су фасаде многих велелепних здања излепљене плакатима са натписом „за изнајмљивање”. Поједини власници пословних објеката и њихови заступници тврде да немају проблема са попуњеношћу, али на питања „Политике” о томе колико је тачно њихових квадрата тренутно расположиво нису хтели да одговоре како се не би „изложили лошем публицитету”. Малобројни се заиста могу похвалити готово апсолутном попуњеношћу, која је до пре неколико година била правило. Од 40 просторија на 11.000 квадрата у пословном центру „Граве” у Новом Београду, само један уред нема закупца, каже Раде Васић из „Граве некретнина”. Он то не објашњава једино атрактивном локацијом и најквалитетнијом опремом.
– Квадрат издајемо скупље од комшија, али закупци се опредељују за нас јер знају да, када уђу у канцеларије од 200 до 400 квадрата, адресу неће убрзо мењати. Најкраћи закуп је на три године, а најдужи на 15. Сигурност им даје 180 година традиције „Граве концерна”. Уз то, одржавање наплаћујемо три евра по квадрату, јефтиније него већина закуподаваца – објашњава Васић.
Прошле године је, како каже Даница Јелача, подигнуто готово упола мање квадрата пословног простора него у претходној грађевинској сезони. До краја ове године, према подацима „Колијерс интернешенела”, очекује се нових 50.000 квадрата. Добра вест је да ће то махом бити врхунски пословни простор А класе, али је лоше што је то тек трећина онога што је сазидано у години када је почела криза.
Далиборка Мучибабић
Владимир Вукасовић
-----------------------------------------------------------
Пословно здање у „Белвилу”
Површина пословног простора за издавање у две зграде у насељу „Белвил” у новобеоградском Блоку 67 износи око 24.000 квадрата. У „Делта холдингу” кажу да очекују да ће до краја године изнајмити око 70 одсто простора, јер преговарају са неколико заинтересованих компанија. Колико канцеларија чека закупце и колико кошта изнајмљивање по квадрату, нису рекли.
– Цена закупа није фиксна. Са сваким закупцем воде се директни разговори и, зависно од врсте уговора, дужине закупа и површине простора, одређује се висина закупнине – каже Александар Бојић из „Делта холдинга” и додаје да се пословни простор у Блоку 67 може изнајмити у целини или у деловима, док се зграда може купити само као целина.
-----------------------------------------------------------
„Паметница” на Теразијама
Стамбено-пословно здање у Балканској улици 2 (Б2) простире се на 24.000 квадрата, а станаре је привукла локација и висока технологија којом је опремљена зграда, због тога крштена као „паметна”. Од 13.000 квадрата у канцеларијама, није закупљено 12 одсто, каже Драган Праштало, извршни директор компаније „Мали колектив ЕТБ”, која је у објекат уложила око 30 милиона евра. По којој цени изнајмљују квадрате, Праштало није открио јер је то, каже, пословна тајна.
– Пре годину дана имали смо много више слободног простора, а од прошлог октобра повећано је интересовање. Нисмо незадовољни, иако је половина локала празна – истиче Праштало.
-----------------------------------------------------------
Вест Енд комплекс
„Вест Енд комплекс”, сачињен од две петоспратне пословне зграде – куле и анекса, захвата 12.500 квадрата у Блоку 60, у Тошином бунару. Споља га одликују необичан колорит, стаклена фасада и заобљена линија предњег дела зграде, док је предност ентеријера у организацији која омогућава једноставну и брзу адаптацију пословних просторија по потребама закупаца. У кули је издато око 80 одсто простора, а тренутно се преговара о закупу 2.000 квадрата у анексу. Просечна цена закупа, наводи Мина Калезић, маркетинг менаџер међународне куће за некретнине „ЦБ Ричард Елис”, заступника инвеститора НЦА инвестиционе групе, тренутно је један од најповољнијих на тржишту.
-----------------------------------------------------------
„Блу центар” у Новом Београду
„Блу центар” у Улици шпанских бораца у Новом Београду, после две године градње завршен је лане. Укупна површина комплекса, са две зграде повезане подземном гаражом, износи 52.000 квадрата. Према речима Стевана Лојовића, директора компаније „Блухаус” за Србију – инвеститора пројекта, просечна цена закупа је 15,5 евра по квадрату, а изнајмљено је 8.000 квадрата. Инвеститор је у здање уложио око 80 милиона евра.