Транскрипти објављени на интернет сајту Викиликс показују да су власти у Србији знале од 2006. године где се скривају најтраженији хашки бегунци Ратко Младић и Горан Хаџић, али нису ништа предузеле да их ухапсе, пише данас Јутрањи лист.
Из транскрипата се, наводи загребачки дневник, јасно види да је такву политику подржавао тадашњи премијер Војислав Коштуница, али и да су контакти Младићевих сарадника ишли према државном врху у Русији.
Транскрипти доказују да је Србија тек од 2009. године показала искрену намеру да ухвати бегунце и да је предузела све потребне кораке, наводи лист.
„Раније није постојала воља, али су постојале информације. Сада постоји јака воља, али је бегунце тешко пронаћи”, сажели су амерички дипломати проблем са српском политиком према Хагу, произилази из транскрипта дипломатских депеша које је објавио Викиликс.
У транспкриптима се, како наводи Јутрањи лист, наводи да је у разговору с америчким дипломатама крајем 2009. председник Србије Борис Тадић оптужио и странку Војислава Коштунице да је имала информације о томе где се бегунци налазе, али их је скривала.
Јачањем Тадићеве Демократске странке то се променило, а председник Србије, према транскриптима, најавио је да ће, једном када хашки бегунци буду ухапшени, бити могуће доказати ко их је скривао и ко је знао где су.
У време Викиликс транскрипата, наводи загребачки дневник, нису постојали докази да је Младић у Србији, али ни да је негде другде. Полиција је пратила трагове и надзирала пријатеље и чланове породице, а добијали су похвале и за ревносно тражење Горана Хаџића.
Јутрањи наводи да су у време овог транскрипта откривене информације да је хашки затвореник Радован Караџић живео од 450 евра месечно, а да су Младић и Хаџић, откада су нестали, боравили и у Русији. Тако су српске власти наводно од руских служби тражиле помоћ у добијању информација о чему се, како показују транскрипти, разговарало у Београду 2009. на састанку српског државног врха с америчким изаслаником за питања ратних злочина Стивеном Рапом.
Америчке диполомате су још раније слале депеше о лову на Младића и о томе да Русија није удовољила српским захтевима за сарадњу, а како наводи загребачки дневник, позивајући се на транскрипте које је ексклузивно добио, то је Американцима испричао саветник српског председника Мики Ракић 25. августа 2009, када се разговарало о службеној посети руског председника Београду.
Ракић је, према тим документима, рекао да верује да Младићев карактер и чињеница да је био војни командант босанских Срба указују на то да се он вероватно скрива у Србији, али врло је могуће да има и подршку споља.