Злоупотреба службеног положаја биће избрисана из Кривичног законика за две до три године, када се очекује да се заврши свих 850 поступака против окривљених за ово кривично дело, рекао је за „Политику” државни секретар Министарства правде Слободан Хомен.
До коначног брисања застареле инкриминације, јавни тужиоци ће гонити нове окривљене за друга кривична дела која личе на „злоупотребу службеног положаја” и прецизније су дефинисана у законику, као и за нова дела која ће бити уведена изменама КЗ, најављеним за октобар ове године.
– Европска унија тражи да избришемо злоупотребу службеног положаја из Кривичног законика, јер је то архаично кривично дело, које у многим законодавствима не постоји. Код нас се гоњење за многа коруптивна кривична дела предузимало углавном тако што се окривљенима на терет стављала злоупотреба службеног положаја, која се може широко тумачити. Таква кривична дела су у савременим законодавствима прецизно разрађена тако да су радње извршења конкретније одређене – каже Слободан Хомен.
Србија је због ове архаичне инкриминације имала проблема и приликом изручивања наших грађана из других земаља, која не познају злоупотребу службеног положаја. Правила налажу да обе државе, она која тражи екстрадицију и она од које се захтева изручење, имају прописано исто кривично дело.
Примање и давање мита, прање новца, превара у служби, противзаконита наплата и исплата, противзаконито посредовање и проневера, само су нека од кривичних дела која већ постоје у нашем законику. Њихове радње извршења су много конкретније одређене, али се у исто време сва та дела могу подвести под широко постављену дефиницију злоупотребе службеног положаја, која је дуго чинила окосницу свих кривичних дела против службене дужности.
Злоупотребу службеног положаја чини „службено лице које искоришћавањем свог службеног положаја или овлашћења, прекорачењем границе свог службеног овлашћења или невршењем своје службене дужности прибави себи или другом корист, другом нанесе штету или теже повреди права другог”.
– Када бисмо одмах избрисали ово кривично дело, то би довело до правне несигурности, јер још траје око 850 поступака против оптужених којима се оно ставља на терет. Међутим, сви будући окривљени неће бити гоњени за злоупотребу службеног положаја, него за друга постојећа и нова кривична дела која ће бити уведена. Дакле, постојаће паралелан систем гоњења, све док се не окончају сви већ започети поступци окривљенима за ово кривично дело – објаснио је Хомен.
И адвокати сматрају да је дефиниција овог кривичног дела широко постављена и да га треба избрисати из Кривичног законика.
– Подржавам укидање злоупотребе службеног положаја. То је прешироко постављено кривично дело које служи као оружје у рукама система за моралну дикредитацију људи који нису подобни. Против окривљених за злоупотребу службеног положаја вођени су бесконачно дуги кривични поступци који су се у великом броју случајева завршавали ослобађајућом пресудом – каже за „Политику” Драгољуб Ђорђевић, председник Адвокатске коморе Србије.
Према његовим речима, „свака глупост” је могла да се подведе под злоупотребу службеног положаја, уместо да се гони за конкретније описана кривична дела, као што су несавесно пословање, превара у служби, проневера, послуга или пореска утаја.
Александра Петровић
-----------------------------------------------------------
Без увреде и клевете
Из Кривичног законика на јесен ће бити избрисана и кривична дела увреде и клевете, сазнаје „Политика”. И поред жустрих полемика, које су указивале на опасност декриминализације увреде и клевете, законодавац се одлучио на овај потез по угледу на европска законодавства, као што је то недавно учинила и Црна Гора.
Како сазнајемо, жртве увреде и клевете и даље ће моћи да траже накнаду штете у парничном поступку.