Министар рада и социјалне политике Расим Љајић каже за „Политику” да је спреман пакет краткорочних и дугорочних мера за решавање проблема са азилантима у Бањи Ковиљачи. Љајић је провео прекјуче неколико сати са грађанима Бање Ковиљаче, одазвавши се хитно на њихов позив.
– Заједно треба да то решимо, у садејству више мера и акција које већ спроводимо и које ћемо спроводити. Од пооштрене контроле на граници са Македонијом, одакле ови људи долазе, па до пооштрене контроле легалности боравка тих људи у кућама у Бањи Ковиљачи. Контролисаће се и санкционисати илегални мигранти, али и људи који им изнајмљују куће у Бањи Ковиљачи. Чуо сам фрапантан податак да постоји човек који је изнајмио 15 кућа, о онда те куће изнајмљује мигрантима. У једну кућу смешта 20–30 миграната и наплаћује од њих два-три евра по дану и тако прави бизнис. Санкционисаћемо и оне који пребацују имигранте од македонске границе до Бање Ковиљаче, па и даље до мађарске границе. То је класично кривично дело – каже Љајић.
Осим ових краткорочних мера, које треба да дају резултат одмах, министар најављује и две системске мере, којим се дугорочно овај проблем може решити.
– Прва мера је да поступак добијања или одбијања захтева за азил учинимо функционалнијим и ефикаснијим, да када неко поднесе захтев за азил имамо индивидуалан приступ за сваког подносиоца, да тај поступак буде брз, али да буде темељан. То значи да уколико одбијемо захтев за азил, јер тај човек није дошао због политичког прогона у својој земљи, ми имамо пуно основа и права по међународним стандардима да те људе депортујемо у земље из којих су дошли. Друга мера јесте проналазак адекватне локације за нови центар за азиланте, који треба да буде ван насељеног места, да испуњава одређене услове. Сада смо у поступку тражења такве локације и на путу смо да је нађемо. Већ смо направили неки ужи избор локација – каже Љајић.
И републички комесар за избеглице Владимир Цуцић јуче је био веома заузет решавањем проблема са азилантима у Бањи Ковиљачи.
– Свакодневно радимо на решавању овог проблема, али потребно је више стрпљења. Конкретно, управо је један аутобус са азилантима отишао за Боговађу, у тамошњи Центар за азил. Међутим, свесни смо да то није довољно, наставићемо и даље. У овом тренутку све иде у складу са роковима које смо поставили – напомиње комесар.
Владимир Вуловић, председник Удружења грађана за Бању Ковиљачу, објашњава да су с Љајићем контактирали прекјуче ујутру и да је он допутовао већ кроз неколико сати.
– Нас десетак, са министром на челу, прошли смо пешице кроз цело место, и показали Љајићу да добар део страних држављана, којих овде има око 2.000, није уопште адекватно збринут, пре свега медицински, нити су прошли икакве безбедносне провере. Показали смо му потресне призоре где по овој хладноћи боса деца шетају, где се људи у групама по педесет греју око логорске ватре и где их је по тридесетак смештено у једној просторији – открива Вуловић.
Мештани Ковиљаче плаше се епидемије сезонских инфекција, али и озбиљнијих заразних болести које ови људи можда доносе, напомиње председник удружења.
– Сложили смо се да је Бања Ковиљача пре свега туристичко место. Наш главни захтев је да Центар за азил буде потпуно измештен. Договор са министром је да останемо и даље у контакту, а он нам је сасвим озбиљно рекао да ће, ако буде требало, сваки дан да долази у Бању Ковиљачу – открива Вуловић.