Ледени покривач којим је због ниских температура оковано Савско језеро променљиве је дебљине и није безбедан за прелаз и ходање, због чега постоји опасност од пропадања и дављења. У ЈП „Ада Циганлија” поново су апеловали на суграђане да не покушавају да пређу смрзнуту површину „београдског мора”, јер ће на тај начин угрозити своје, али и животе других посетилаца.
– То је строго забрањено, а на обали су постављене табле које упозоравају на опасност. Око језера и даље дежурају спасиоци, службу чини 12 обучених припадника који су са италијанским колегама прошли обуку за рад у хладним и залеђеним водама. Они су потпуно технички опремљени и обучени у специјална ронилачка одела која им омогућавају да обављају посао у условима при екстремно ниским температурама – напомињу у предузећу „Ада Циганлија”.
Тренутно је цело Савско језеро покривено ледом који је при обалама нешто дебљи па се ствара лажан утисак да је безбедан. На неколико пунктова спасилачке службе превентивно разбијају замрзнуту површину, како би онемогућиле шетњу и обезбедиле већи проток кисеоника због живог подводног света. Ове локације редовно се одржавају и спречава се даље залеђивање.
Небезбедна је и игра са ледом на самим ободима, јер многи стојећи на обали покушавају да откину део санте која се налази над водом или да је разбију. Осим ризичне шетње у којој се поједини љубитељи „београдског мора” одваже да оду до гејзира на средини језера, нису ретки ни гости који са собом овде доносе и клизаљке не би ли се рекреирали што је, упозоравају надлежни, још опасније и непотребно.
– За посетиоце који желе да се клизају на само неколико метара од приобаља отворено је највеће бесплатно клизалиште на отвореном у Београду. Ова ледена подлога на располагању је суграђанима од 10 до 19 сати сваког дана – подсећају у ЈП „Ада Циганлија”.
Да је шетња језером, али и престоничким рекама ризична авантура и да суграђани не би требало да се забављају на овакав начин поручили су и у ЈВП „Београдводе”.
– Корачање по смрзнутој површини Саве и Дунава посебно је опасно због чињенице да ниво ових река опада. Тако се између леда и воде ствара празан простор, залеђена подлога губи ослонац и постаје додатно подложна пуцању – каже Милош Миловановић, директор „Београдвода”, приликом обиласка бродова који су као ледоломци ангажовани да рашчишћавају престоничке пловне путеве.
----------------------------------------------
Зима срећом почела – касно
Ледени покривач какав се ове године формирао на површини Саве и Дунава не памти се од зиме 1984/85. године, када је дебљина износила између пола метра и 80 центиметара. Времешнији суграђани кажу да је дебљи слој смрзнуте коре над престоничким рекама данас реткост и да се појављује у много безазленијем облику него пре пола века.
– Изостанак дебљег леда последица је температура које су знатно више у зимским месецима него раније.Зима данас не траје у континуитету два-три месеца као пре неколико деценија. Тако нешто видели смо и крајем прошле и почетком ове године. Температуре су доскора биле далеко изнад нуле и онда је нагло захладнело, али то није довољно да се формира толико дебео лед као раније – објашњава Јелена Јеринић, шеф одсека за хидролошке прогнозе Републичког хидрометеоролошког завода.