понедељак, 13.07.2020. ✝ Верски календар € Курсна листа
недеља, 19.02.2012. у 22:38

„Црно бели” поново са пехаром у рукама

Фото Бета

НИШ – Пред више од 5.000 посетилаца, у величанственој атмосфери, после више од два и по сата ''борбе'' навијача на трибинама, обојених у црвено-беле и црно беле боје, и дивовског, али спортског обрачуна кошаркаша на паркету нишке дворане Чаир, у финалну Купа Радивоје Кораћ Партизан је савладао Црвену звезду резултатом 64:51.

Чаир је био пун као кошница. Ни једног слободног места, ни једног слободног кутка. Иако је утакмица почела у 20,30, још око 18 часова реке навијаче сливале су се ка нишкој дворани. Љубитеља кошарке било је из целе Србије, не само из Ниша и најближе околине. На десетине аутомобила са зајечарским, крушевачким, краљевачким и регистарским ознакама других градова у нашој земљи и из удаљенијих крајева попут Ваљева, Новог Сада и Суботице вижено је јуче поподне на нишким улицама,

Сусрет је протекао као што се и очекивало, са мало кошева и уз добре одбране оба тима. После пет минута у првој четртини било је 6:5 за Звезду. Минут касније 8:7 за ''црвено-беле'' уз њихов бољи скок у одбрани, али и промашаје у нападу. Минут и по пре краја овог дела утакмице на семафору је 12:12. У тим тренуцима играчи Партизана боље скачу, а тројком Џејмса педесетак секунди пре краја прве четвртинне ''црно-бели'' долазе до вођства од 15:12. Судије у следећем нападу свирају Лешићу фаул у нападу, Партизан из слободних бацања повећава предност на 17:12, Миле Илић смањује. Исти играч под својим кошем прави личну грешку, али не користи слободна бацања и на мини одмор одлази се резултатом 17:14 за Партизан.

Звезда долази до изједначења одмах у наставку, а у том периоду ''црно-бели'', који су превише нервозни, не постижу кош два и по минута и тренер Јовановић тајм аутом покушава да смири своје кошаркаше. Наставља се, међутим, пост Партизана још пун минут, Звезда, иако ни њени кошаркаши нису посебно ефикасни, прелази у вођство. Коначно, пошто Мачван постиже први погодак буди се Партизан.

После 19:19 ''црвено-бели'' пропуштају два напада и опет Партизан долази до предности – 21:19, па онда и 23:21. Греши се много, посебно у редовима Звезде и после поготка Анђушића и четири поена предности на почетку 17.минута за ''црно-беле'' и Пешић узима тајм-аут. Али, не помаже ни то, опет греше Звездини кошаркаши у два напада и већ је 29:21 за Партизан. После тога до краја утакмице све је у знаку вођства ''црно-белих. Иако се стекао утиак да се игра по лоше написаним нотама. Звезда постиже шест узастопних поена и долази до ''минуса'' од само два поена – 27:29. Остаје до краја четвртине 20 секунди... Кецман у соло продору постиже кош и користи и додатно бацање. У последњих седам секунди Звезда неуспешна, упетљао се Филип Човић и на полувреме се одлази са 32:27.

На почетку другог полувремена, у игри кош за кош, Партизан одржава предност. У 24.минуту је 37:33, а минут касније 39:35. Другу половину овог дела утакмице, од 26. до 30.минута у своју корист решава Црвена звезда. Миле Илић постиже три поена, потом Томас два, и на семафору је 42:40 за ''црно-беле''. У следећем нападу Партизанов Анђушић узвраћа тројком... После треће четвртине је 47:42 за Партизан.

У последњих десет минута зналачки ''црно-бели'' чувају предност од четири до осам поена. Не постижу много кошева, али и не дозвољавају Звезди ни кош да постигне. ''Црвено.бели'' на силу покушавају да се приближене успевају – у првих шест минута последње четвртине постигли су само два поена...!?!

Од резултата 54:46, у последња тачно четири минута, најпре Кецман постиже три поена, потом Радуљица рампом зауставља Милутиновића. Звезда је немоћна и не помера се са само четири поена постигнутих за целих првих осам минута последње четвртине. Меч је већ тада био одлучен и пехар опет и потпуно заслужено одлази у витрине Партизана, који је ипак надскочио ''црвено-беле'' и био прецизнији, смиренији када треба и уопште бољи.

На крају на семафору Партизан-Црвена звезда убедљивих 13 поена разлике – 64:51.

Тома Тодоровић

-----------------------------------------------------------

Петарде, бакље, папир

Иако је контрола уласка у дворану била ригорозна, лепу слику наружиле су патерде и бакље. Трештало је повремено на трибинама, а густ дим од бакљи штипао је за очи. Пропуст, велики, а сазнаје се, да су они који су пиротехничка средства унели у дворану за то користили малишане, девојчице и дечаке, који су у Чаир улазили без претреса.

У другом делу утакмице ролне са папиром неколико пута долетеле су са трибина где су били навијачи Партизана... Утакмица је била прекинута неколико минута да би се очистио терен