Од нашег специјалног извештача
Брисел – Упркос томе што је шеф француске дипломатије Ален Жипе јуче, напуштајући састанак шефова дипломатија ЕУ, рекао да су испуњени услови да Србија добије статус кандидата за чланство и да више „нема приговора”, у дипломатским круговима јуче су могли да се чују коментари дипломата да ипак „није све готово” и да није постигнут потпуни консензус о томе.
За разлику од децембра прошле године када је најуочљивије било противљење Немачке давању кандидатуре Србији, у јучерашњој затвореној дебати двадесетседморице немачки представник је хвалио достигнућа Београда у дијалогу са Приштином, док су замерке званичном Београду имале прве дипломате Румуније, Литваније и Пољске.
„Политикин” дипломатски извор који је присуствовао састанку каже да су у дебати шефови дипломатије Румуније, Литваније и Пољске били „поприлично оштри” у критикама Београда.
„Румунија је изнела замерку на статус румунске (влашке) мањине у Србији, позивајући се на Копенхашке критеријуме, док је Пољска замерила Београду честе проруске ставове, могућност подизања руске војне базе у Србији и недовољну посвећеност европским интеграцијама”, каже „Политикин” дипломатски извор. Он додаје и да је аустријски шеф дипломатије подржао овакав став Пољака који се тиче односа Београда и Москве, оцењујући да „Србија мора више да искаже солидарност са европском спољном политиком”.
Србија се нашла под дипломатским притиском Литваније због тога што се шеф дипломатије Србије Вук Јеремић недавно кандидовао за председавајућег Генералне скупштине Уједињених нација, иако је званични Вилњус још пре неколико година кандидовао свог амбасадора при УН за ту функцију. Према речима нашег извора, у јучерашњој расправи Литванија није директно поставила то питање већ је истакла да Србија није испунила све услове који су јој постављени у децембру.
„Литванија је замерила да није успостављена потпуна слобода кретања на северу Косова, као и да Београд није у потпуности успоставио сарадњу са Еулексом”, каже овај дипломата, додајући да не верује да ће на поподневном састанку амбасадора држава чланица ЕУ бити успостављен потпуни консензус. „Према мом мишљењу, консензус ће бити постигнут тек на састанку министара, а потом ће је шефови држава и влада потврдити на самиту”.
Упркос овим критикама, у Бриселу је створена атмосфера да ће Србија добити кандидатуру, будући да је у томе подржавају Немачка и Француска. Познаваоци прилика тако и тумаче јучерашњу изјаву Алена Жипеа да су „одавно убеђени да је требало напредовати и Србији доделити статус кандидата за чланство” те да је „то сад учињено”.
„Готово је. Споразум је постигнут. Напокон нема више никаквих приговора”, рекао је француски министар спољних послова што се тумачи као својеврстан притисак на земље које су јуче имале замерке.
„Немачка сматра да ће одлука бити донесена тек на састанку и то на основу резултата који су остварени у дијалогу Београд–Приштина, а сви ти резултати су позитивни”, казао је један дипломатски извор који је присуствовао јучерашњем Савету министара спољних послова ЕУ. „Немачка остаје при ставу који је приликом прошлонедељне посете Београду изнео шеф дипломатије Гвидо Вестервеле да подржава напредак Србије ка ЕУ и да жели да у будућности Србија постане чланице уније”.
Дипломате које су присуствовале јучерашњем састанку кажу да је представник немачког министарства спољних послова отворено хвалио напредак који је остварила Србија. Вестервеле није био на јучерашњем састанку због других обавеза, али се очекује да ће данас доћи у Брисел. Немачке дипломате јуче нису хтеле званично да кажу да је Немачка отворено за давање Србији статуса кандидата за чланство у ЕУ.
Према речима овог извора, на данашњем састанку Савета општих послова ЕУ одлучиваће се искључиво о статусу, док ће питање евентуалног одређивања датума почетка преговора бити разматрано неки други пут.
Док је у затвореној дебати било „затезања” по питању кандидатуре Србије, званично већина шефова дипломатија исказала је своју подршку Београду. Иако је у току дебате критиковао блискост Београда и Москве, аустријски министар спољних послова Михаел Шпинделегер уочи састанка је рекао да Аустрија подржава кандидатуру Србије, подсећајући да је то у писму нагласио са министрима спољних послова Француске и Италије.
„Мислим да је ствар јасна и све је на столу. Србија је урадила све што смо од ње тражили, а сада имамо и Косово ’у чамцу’. Дакле, мора бити само један одговор и он мора бити јасан”, рекао је министар спољних послова Луксембурга Жан Аселбор.
Подршку Србији и одавање признања за постигнућа у дијалогу Београд–Приштина отворено су исказали и потпредседник белгијске владе и министар спољних послова Белгије Дидије, као и шведски и чешки шеф дипломатије Карл Билт и Карел Шварценберг.
„Моје мишљење је да је Србија испунила услове за статус кандидата... Споразум који је постигнут утире пут за уговорни однос Косова и ЕУ што ће, ако се деси, бити од огромног значаја за Косово”, рекао је Билт пред почетак састанка.
Одлуку о кандидатури данас ће донети шефови дипломатије ЕУ, а коначно ће је потврдити шефови држава и влада на самиту 1. и 2. марта.
----------------------------------------------
Ештонова одала признање Тадићу
Од нашег специјалног извештача
Брисел – Висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон јуче је изјавила да се нада да ће министри ЕУ данас направити корак напред у давању Србији статуса кандидата за чланство у ЕУ. После разговора са председником Србије Борисом Тадићем Ештонова је рекла да прошлонедељни договор Београда и Приштине представља нову прекретницу, као и да она дуго верује да је место Србије у ЕУ.
„Заиста се надам да ћемо видети да ће Савет за опште послове направити својом одлуком корак напред у погледу давања Србији статуса кандидата за чланство у ЕУ. То ће бити доказ вашег лидерства, ваше храбрости и ваше посвећености сопственом народу, јер сте препознали шта је будућност за ваш народ. То нам је свима омогућило да дођемо до ове тачке”, рекла је Ештонова.
Председник Тадић је истакао да се веома радује што је постигнут споразум о регионалном учешћу Косова и интегрисаном управљању прелазима, додајући да је то веома важно због стварања бољих услова у југоисточној Европи. Подсећајући да је регион веома пропатио током деведесетих, он је истакао да „радимо све што је могуће како бисмо постигли мирна решења за проблеме који оптерећују регион”.
„Надам се да ће Србија сутра добити статус кандидата. То ће бити веома важан корак напред ка пуноправном чланству у ЕУ у будућности. Али ово није крај”, рекао је Тадић додајући да сматра да Србија заслужује статус кандидата, али да то није само због њега и његовог тима већ због српског народа.
----------------------------------------------
Косову можда студија о изводљивости
Будући да се очекује да данас двадесетседморица донесу позитивну одлуку о давању статуса кандидата Србији, јуче је у Бриселу и разматрана могућност унапређења европских интеграција за Косово. Међутим, Шпанија и Кипар јуче су исказали резервисаност по питању да ли да се Приштини понуди студија о изводљивости о спремности Косова да преговара о Споразуму о стабилизацији и придруживању.
Висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон изјавила је да су договор Београда и Приштине о регионалном представљању Косова „велики успех”, честитајући на „посвећености и вољи председнику Борису Тадићу и премијеру Хашиму Тачију, као и посреднику Роберту Куперу”.
Она јуче није могла да каже да ли ће Косово моћи да потписује уговоре са ЕУ, као што то чине остале државе у региону, оцењујући да је Европска комисија предложила израду студије изводљивости за Косово, али да је тек први корак у европским интеграцијама и да то не значи да ће са Косовом бити потписан Споразум о стабилизацији и придруживању.