После два месеца од поднетог захтева и боравка у згради амбасаде Еквадора у Лондону, оснивач „Викиликса” Џулијан Асанж је добио азил ове латиноамеричке државе. Како је пренео Ројтерс, министар спољних послова Рикардо Патино је саопштио да је Еквадор јуче одобрио политички азил Асанжу, док је портпарол британског министарства спољних послова у телефонској изјави агенцији Ројтерс рекао да „давање азила (Асанжу) ништа фундаментално неће променити”, додавши да Велика Британија има законску обавезу да изручи Асанжа Шведској где ће му се судити за оптужбе за силовање.
Званични наговештај Британаца Еквадору да су спремни да раскину дипломатске односе и укину амбасади статус дипломатског представништва, како би полиција ушла и ухапсила Асанжа, јуче је поприлично распалио атмосферу на Острву. Најаву неуобичајене праксе у дипломатским односима, бар од усвајање Бечке конвенције о дипломатским односима 1961. године, званични Лондон објашњава сопственим мало познатим прописом донетим 1987. године који омогућава Британији да амбасади укине дипломатски статус – тако да простор амбасаде аутоматски постаје територија на којој важе британски закони.
Овај пропис је, иначе, донет због једанаестодневне опсаде либијске амбасаде у Лондону 1984. године у којој се крио човек осумњичен да је убио лондонског полицајца, који је претходно обезбеђивао један од протеста. Захваљујући дипломатском имунитету амбасаде Либије, осумњичени је успео да се заштити од хапшења и касније побегне у Либију.
Медијске спекулације о томе како би Асанж могао да оде из амбасаде и доспе до авиона којим ће одлетети у Еквадор јуче су подигле температуру у Лондону, а испред амбасаде Еквадора окупило се око 15 Асанжових присталица који су желели да спрече евентуални упад британске полиције у просторије амбасаде.
Џулијан Асанж се већ недељама налази у згради амбасаде Еквадора у Лондону (Фото Ројтерс)
Извештач Ројтерса јавио је да су припадници полиције, којих је око 20 испред зграде амбасаде, на силу удаљили најмање три демонстранта из групе која је узвикивала: „Покушавате да започнете рат с Еквадором!”
Пажњу окупљених испред еквадорске амбасаде привукло је јуче рано ујутру једно такси возило, које је на ветробрану са сувозачеве стране имало постављен натпис „Такси за Џулијана”. Новинарске екипе опколиле су возило, а десетак Асанжових присталица окупило се на тротоару испред амбасаде.
Они су се мобилисали због гласина да се полиција спрема да уђе у зграду и ухапси Асанжа, али пошто се ништа није дешавало, нису имали шта да раде сем да сниме полицију и себе и снимке поставе на своје блогове или друштвене мреже.
Аналитичари процењују да је одлука званичног Лондона да упадне у просторије амбасаде поприлично тешко правно објашњива, али и да би довела у опасност и све британске дипломате широм света. Еквадор, чија је влада део левичарског блока земаља Јужне Америке, упутио је позив министрима иностраних послова за регионални састанак како би од Организације Америчких Држава добио подршку поводом „тешких речи” Лондона.
Будући да Британци могу да ухапсе Асанжа чим ступи на тло између амбасаде и возила амбасаде или између возила амбасаде и авиона на аеродрому, спекулише се да би оснивач „Викиликса” могао да буде транспортован у џаку за дипломатску пошту, будући да она подлеже заштити по Бечкој конвенцији о дипломатским односима.
Асанж, пореклом Аустралијанац, разбеснео је Вашингтон када је „Викиликс” 2010. године обелоданио стотине хиљада америчких поверљивих дипломатских депеша. Шведско тужилаштво га тражи ради испитивања због сумње да је починио сексуални напад, што Асанж одлучно демантује.
Оснивач „Викиликса” изјавио је да страхује да ће, ако буде изручен Шведској, касније бити послат у САД, које би могле да га оптуже за шпијунажу, за шта би могао да буде осуђен на смртну казну. Британски суд је, на саслушању о екстрадицији, одбацио тај аргумент, тврдећи да је Стокхолм обећао да ће Асанж бити заштићен од претњи и насиља.
Међутим, нису неоснована ова страховања човека који је пре две године стекао титулу „савременог Робина Худа”, који отима тајне богатима (САД) и даје их сиромашнима (светска јавност). О могућности Асанжовог брзог изручења из Шведске у САД сведочи уговор који је пре 29 година са Шведском потписао амерички председник Роналд Реган, а који практично знатно убрзава екстрадицију оптуженог.
Због свега тога је Асанж и изабрао Еквадор као земљу у којој ће тражити азил. Наиме, Еквадор и њен председник Рафаел Кореја познати су по својој антиамеричкој политици. Априла прошле године, Еквадор је прогласио америчку амбасадорку у тој земљи непожељном особом и затражио њен одлазак због спорне дипломатске депеше коју је објавио управо „Викиликс” – по којој је она оптуживала еквадорског председника да ангажује корумпиране сараднике.
----------------------------------------------
Хејг: Не постоји опасност од упада у амбасаду
Министар спољних послова Велике Британије Вилијам Хејг је синоћ рекао да не постоји опасност од упада у амбасаду Еквадора у Лондону, у којој се Асанж крије од 19. јуна, пренео је Ројтерс.