Ниш – Указом кнеза Милоша још 1833. године, у варошици на ушћу Моравице (сокобањске) у Јужну Мораву, формиран је велики суд. У то време Алексинац је као погранично место већ био седиште Царине, Канцеларије државног тумача и прве шпедиције, а онда је одлуком српског кнеза добио и прву правосудну установу у овом делу ондашње Србије – државни суд. Сви остали српски крајеви јужније од Алексинца, односно Ниш, Лесковац и Врање били су још под турским ропством.
Без прекида пуне 172 године овај суд, са својим одељењем у Ражњу, а једно време и Сокобањи, успешно је радио. До тренутка када је одлуком државних органа Србије, на предлог Министарства правосуђа, 2009. године, а у склопу реформе правосуђа и успостављања нове мреже судова у нашој земљи, ова значајна правосудна установа угашена! Угашени су и Општински суд и Општинско тужилаштво. А не треба заборавити, свакако, да је до 1956. године у Алексинцу било седиште Среског суда, у склопу којег је радио и Општински суд у Житковцу, све док је у овом месту постојала општина.
У тренутку гашења суда, у Алексинцу је радило 18 судија, петоро тужилаца и двадесетак административних радника. Већина њих је прешла у Ниш, у Основни и Виши суд и Основно и Више тужилаштво, неки и у апелационе установе. Сваког радног дана аутобусом више од 30 правосудних радника одлази за Ниш, а у поподневним сатима, враћа се кућама и својим породицама у Алексинцу.
У последње три године у великом и очуваном објекту некадашњег великог Општинског суда радило је само петоро судија у грађанској материји – на парницама и оставинским поступцима. Тек повремено из Ниша су у алексиначки суд долазиле судије из Ниша да решавају приватне тужбе у кривичној области.
Данас је, званично, покренут поступак да се Алексинцу врати суд. И, речено нам је, реално је очекивати да ће до краја ове године поново почети да ради. Аутономно и пуним капацитетима, као скоро два века у прошлости. Алексинац има судије, има тужиоце, има административне раднике у правосуђу и сачуван објекат. Има и адвокате, наравно. А корист? Највећу ће имати грађани из Алексинца, Ражња и свих осталих места у алексиначком Поморављу. Неће бити изложени великим трошковима за одлазак на суђења и сведочења у Ниш, да плаћају путовања адвокатима…
Србија ће на почетку друге деценије трећег миленијума по други пут испоштовати указ кнеза Милоша из 1833. године.