Новом пореском реформом највише новца од локалних самоуправа изгубиће град Београд. Главном граду је укинуто 11 локалних комуналних такси, због чега ће се у београдску касу до краја године слити 789.584.026 динара мање него што је то ребалансом буџета за 2012. годину било предвиђено. На годишњем нивоу град Београд ће бити „краћи” за 3.158.336.105 динара или више од 30 милиона евра.
Толико новца се из градске касе издваја за функционисање неколико јавних комуналних предузећа – „Градска чистоћа”, „Зеленило Београд”, „Бео зоо врт”, „Погребне услуге” и „Ада Циганлија”.
Мањак новца у каси посебно ће да се осети следеће године, када Београд због кредита узетих за изградњу саобраћајне инфраструктуре, од којих су најпознатији Мост на Ади и приступне саобраћајнице, као и мост Земун–Борча, морати европским банкама и кинеској Експорт импорт банци да исплати око 58 милиона евра.
Тако је београдска каса ускраћена за 517.000.000 динара само изменом Закона о јавним путевима, који предвиђа укидање годишње накнаде за држање моторних и прикључних возила.
Још 140.000.000 динара прихода општина главног града изостаће због укидања такозване еколошке таксе коју су плаћали сви власници аутомобила, камиона, мотоцикала,..
Са друге стране Мирољуб Рајић из Уније послодаваца Србије, каже да је у Србији у последње четири године било неупоредиво више угашених него отворених фирми. Због тога је забележен губитак од готово 300.000 радних места.
– Пореске реформе које предвиђају укидање локалних такси стимулисане су идејом да се што више фирми оснује, како би посао пронашло што више људи. На тај начин би локалне самоуправе кроз већи обим зарада имале и већи приход. Локалне самоуправе, нажалост до сада нису биле много заинтересоване да учествују у повећању броја запослених у привреди и да праве услове да се мале фирме развијају, јер им је било лакше да одређују и измишљају таксе и да произвољно одређују висину пореских обавеза – истиче Рајић.
Један од разлога постојања бројних намета је што страни инвеститори не желе да уложе капитал у нашу привреду. За првих осам месеци ове године у Србију је уложено око 800 милиона евра уместо три или пет милијарди евра годишње.
– У Бечу приватне фирме месечно имају 18 издвајања граду и држави Аустрији. То је готово за трећину мање пореских обавеза, јер у Београду просечно предузеће је имало чак 46 намета – наглашава Рајић.
Наш саговорник подсећа да од прошле године локалној самоуправи припада 80 одсто прихода од пореза на зараде, а да је до тада било двоструко мање. На тај начин се и београдска каса добро напунила.
–Локалне администрације морају да се модернизују и реформишу како би постале ефикасније и олакшале живот привреди и грађанима, а не као сада да увођењем такси загорчавају живот инвеститорима. Новац мора бити усмерен ка онима који стварају производ и дају услугу, и само ако развијемо тај сектор може се очувати више новца за све – оценио је Мирољуб Рајић.
-----------------------------------
Без фирмарине, шумарине...
Министарство финансија и привреде од почетка октобра укинуло је 138 различитих такси и намета на државном и локалном нивоу. То ће значајно растеретити занатлије, мала и средња предузећа, у којима данас ради близу милион људи.
Предузетници у Србији више немају обавезу да плаћају фирмарину, која jе, у зависности од општине и града, делатности и зоне пословања, до сада износила од 24.000 до 120.000 динара годишње. Мали инвеститори неће убудуће морати да плаћају ни комуналну таксу за истицање рекламе, која је до сада, на годишњем нивоу, коштала између 9.250 и чак 98.400 динара.
Од важних такси које су укинуте ту су и комунална такса за држање и коришћење пловних направа и других објеката, чиме ће се растеретити грађани који држе чамце, сојенице и разне друге објекте на води, као и такса за држање ресторана и других угоститељских објеката на води (сплавови). Укида се шумарина, коју су до сада морала да плаћају сва предузећа на укупан приход који остваре, независно од тога да ли њихова делатност има икакве везе са заштитом шума.
Да би се омогућила јефтинија и једноставнија регистрација аутомобила и других моторних возила, укинуте су непотребне таксе. Свим грађанима који региструју аутомобил ова мера приштедеће и до 4.000 динара. Избрисане су и таксе на држање кућних и егзотичних животиња, као и такса за држање музичких уређаја и приређивање музичког програма у угоститељским објектима.