ЗАГРЕБ – Митрополит загребачко-љубљански и целе Италије Јован разговарао је на новогодишњем пријему, који је приредио хрватски председик, са генералом Антом Готовином кога је Хашки трибунал ослободио одговорности за злочин над Србима током хрватске војне акције „Олуја“.
Загребачки „Вечерњи лист“ тврди да су се генерал и митрополит „срдачно поздравили“.
„Ја сам вам био у поповској групи односно с кардиналом Бозанићем и осталим свештеницима и верским особама. Разговарао сам с генералом Готовином, али вам ништа не могу рећи из тога разговора“, једино је што је митрополит Јован рекао „Вечерњем листу“ о том сусрету.
Позивајући се на сазнања из кругова блиских СПЦ, лист тврди да су Готовина и митрополит разговарали о потреби још веће сарадње и заједништва, а пре свега већег рада на помирењу и дијалогу хрватског и српског народа.
Готовина је други дан након повратка из Хага у интервјуу београдским медијима позвао избегле Србе да се врате својим домовима, наводи лист, а митрополит Јован је, оцењује „Вечерњи”, међу ретким епископима СПЦ који је прихватио пут дијалога и помирења након ратних разарања и вратио се у своје седиште у Загреб.
У СПЦ-у у Загребу, како наводи лист позивајући се на сазнања кругова блиских српској цркви, генерала Готовину доживљавају као изразито позитивну особу.
„Види се по свему да је реч о човеку висока морала, који није оптерећен прошлошћу него свима поручује да се окрену будућности. Изразити је позитивац и симпатишемо га“, рекли су, тврди лист, саговорници у СПЦ-у.
Премда му није било лако првих послератних година у Загребу, митрополит Јован издржао је многе напетости и успео успоставити дијалог с политичким властима и јавношћу.
Захваљујући томе, СПЦ не ужива само формална права као и све остале верске заједнице у Хрватској, који су верификовани и уговорима с државом, него активно учествују у изградњи хрватскога друштва, сматра загребачки лист.
Као најбољи пример за то лист наводи овогодишње отварање православне гимназије на загребачком Светом Духу, али и добре односе митрополита Јована и сарадника с власти у Хрватској, чији највиши представници, попут председника државе или премијера, редовно учествују на важним црквеним слављима.